Σάββατο 11 Ιουνίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Και τώρα στην αναμονή για Α1

Ίκαροι - Ερμής Λαγκαδά: 81-62

Με μια άνετη νίκη έκλεισαν τη φετινή σεζόν οι Ίκαροι, οι οποίοι επιβλήθηκαν του Ερμή Λαγκαδά στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων παρουσία 200 φιλάθλων που χειροκρότησαν θερμά τους αθλητές και το προπονητικό τιμ της σερραϊκής ομάδας. Στα ευχάριστα του σημερινού αγώνα συγκαταλέγεται και η επανεμφάνιση του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη στον πάγκο των "κυανοκίτρινων" (την τεχνική καθοδήγηση των Ικάρων είχε ο Φώτης Κοκολιός).

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φορτσάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 9-0 (8:59). Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν προσωρινά σε 13-10 (3:43), αλλά οι "κυανοκίτρινοι" ανέβασαν αμέσως την απόδοσή τους πετυχαίνοντας 11-2 σερί (24-12, 1:13). Η περίοδος έκλεισε με νταμπλ-σκορ (28-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο (35-20, 4:38) και η διαφορά "σκαρφάλωσε" στους 20 πόντους με την ολοκλήρωση της περιόδου (52-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού δεν ήταν τόσο παραγωγικό στην επίθεση. Παρά το γεγονός αυτό όμως οι Σερραίοι εξακολουθούσαν να είναι τα αφεντικά στο παρκέ (58-38, 4:07) και η περίοδος έληξε 65-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Τότσιος - Κακαρούδης - Παβλίσεβιτς "εκτέλεσαν" τον Ερμή. Μπράβο σε όλα τα παιδιά και τους προπονητές για τη φετινή πορεία. Δεύτερη παρουσία των "κυανοκίτρινων" στην Α2 και τρίτη θέση. Δεν είναι μικρό πράγμα...κάθε άλλο.

Βέβαια, η απευθεία άνοδος δεν επετεύχθη και η γεύση είναι γλυκόπικρη, αλλά το καλοκαίρι είναι μακρύ και οι Ίκαροι θα περιμένουν τα χαρμόσυνα νέα για να αγωνισθούν τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Α1. Κι αυτό να μη γίνει οι "κυανοκίτρινοι" του χρόνου θα εμφανισθούν ακόμη πιο δυνατοί, έτοιμοι για νέες προκλήσεις.

Κρίμα που μόνο 200 άτομα έδωσαν το "παρών" στη σημερινή συνάντηση. Ο κόσμος πρέπει να αγκαλιάσει ακόμη περισσότερο την ομάδα, μακριά από χρώματα και ονόματα.

Οι συνεχείς διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Ερμή στους διαιτητές ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Σε περίπτωση που οι Θεσσαλονικείς "καίγονταν" για το ματς, τι θα έκαναν; Και μετά σου λέει γείτονες...

Διαιτητές: Ξενικάκης - Ευφραιμίδης - Μερτζάνης.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 52-32 (ημ.), 65-48, 81-62

Ίκαροι (Κοκολιός): Πεχλιβάνης, Τέρπος 3, Τότσιος 15 (1), Κουκάς 5 (1), Καμπερίδης 6 (1), Τσανάκας, Συμεωνίδης 8, Κακαρούδης 19 (1), Ιωσηφίδης, Παβλίσεβιτς 16 (2), Βοϊβατόπουλος 6, Τοπούζης 3.

Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Παναγιωτόπουλος 7, Στεφανίδης, Τρούλιαλης, Πλιούκας 1, Καμαριώτης 2, Παπακωνσταντίνου 12 (2), Ράλλης 11 (1), Αναγνωστόπουλος 4, Νησιώτης 5, Γκαμούρας 7, Στέβοβιτς 13 (1).

Αρκαδικός - Πανερυθραϊκός: 68-73

Ίκαροι Σερρών - Ερμής Λαγκαδά: 81-62

Ρέθυμνο - ΑΕΚ Άργους: 101-85

ΚΑΟΔ - Πανελευσινιακός: 75-74