Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ (Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα έδωσαν όλα

Ίκαροι - Ίκαρος Καλλιθέας: 85-89

Γιορτή για το σερραϊκό μπάσκετ αποτέλεσε το σημερινό παιχνίδι κυπέλλου ανάμεσα στους Ικάρους και τον Ίκαρο Καλλιθέας. Οι "κυανοκίτρινοι" κοίταξαν κατάματα την αθηναϊκή ομάδα που αγωνίζεται στην Α1 χάνοντας την πρόκριση στις λεπτομέρειες.

Αναφορικά λοιπόν με την εικόνα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αρχικά στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν ένα μικρό προβάδισμα (4-0, 7-4), με τους φιλοξενούμενους να προσπερνάνε για πρώτη φορά στο σκορ με 11-13 (4:08), χάρη κυρίως στα εύστοχα σουτ του Τζόνσον.

Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη κατάφερε να "τρέξει" 8-0 σερί (19-13, 2:07), αλλά οι Αθηναίοι μείωσαν στον πόντο (19-18, 1:20). Τελικά η περίοδος έκλεισε με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν φανταστικοί. Οι παίκτες του Στάθη Καμαράκη παίζοντας άμυνα για σεμινάριο περιόρισαν σε ρόλο κομπάρσου το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη. Οι Σερραίοι προηγήθηκαν 32-23 (4:40), με τον Τότσιο να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Η περίοδος έληξε 37-30.

Στην επανάληψη ο Ίκαρος πραγματοποίησε εκρηκτικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο. Τσιάρας - Τζόνσον - Κινγκ "πυροβολούσαν" διαρκώς έξω από τα 6.75 και οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν εντελώς τη ροή του αγώνα. Το -7 έγινε +10 (44-54, 5:22), με τους γηπεδούχους να τα έχουν "χαμένα" στο παρκέ.

Ο ηγέτης των Ικάρων, Κώστας Τότσιος με προσωπικές ενέργειες "ροκάνισε" τη διαφορά (50-54), αλλά ο Κινγκ ήταν ασταμάτητος και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" έχοντας και τη βοήθεια του κόσμου έκαναν την τελική αντεπίθεση. Ο Στάθης Καμαράκης δοκίμασε το ίδιο "τρυκ" όπως και στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποιώντας τον Ιωσηφίδη στη θέση "4", ελλείψει βασικού πάουερ-φόργουορντ, ενώ στην επίθεση ο Καμπερίδης ανέλαβε δράση. Οι Ίκαροι έκαναν την ολική επαναφορά, με τον Καμπερίδη να σημειώνει πετυχαίνει το 68-67 με γκολ-φάουλ (10-2 σερί, 7:24).

Η κούραση ήταν εμφανής στη σερραϊκή ομάδα από την υπερπροσπάθεια, ενώ Τότσιος και Μόυρτος συμπλήρωσαν 4 φάουλ. Οι Αθηναίοι ανασυντάχθηκαν, με τους Τσιάρα - Κιγνκ να συμβάλλουν τα μέγιστα στο σκοράρισμα. Ο Ίκαρος ξέφυγε στο σκορ με 68-76 (4:08), ενώ ο Αγαδάκος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (72-83, 1:17).

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά και μείωσαν σε 85-89 (7"), με δύο τρίποντα του Τσανάκα, ο οποίος σημείωσε 6 πόντους σε 29 δευτερόλεπτα συμμετοχής (πήρε τη θέση του Πεχλιβάνη που απεβλήθη λόγω φάουλ).

Η πλάστιγγα όμως είχε γείρει οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων και η πορεία των Ικάρων στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας έλαβε τέλος.

Σχόλιο από serresbasket: Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισαν τη διοργάνωση οι Ίκαροι. Η μεταγραφή του πάουερ φόργουορντ πρέπει να ολοκληρωθεί το συντομότερο δυνατό, έτσι ώστε η ομάδα να είναι έτοιμη για το ματς με το Παγκράτι στην πρεμιέρα της Α2 (1/10).

* Στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων βρέθηκε ο προπονητής του ΚΑΟΔ, Γιώργος Καλαφατάκης, ενώ την αναμέτρηση παρακολούθησαν και δύο πρώην καλαθοσφαιριστές των Ικάρων και νυν συμπαίκτες στην ομάδα της Δράμας, Σάκης Καρύδας και Κώστας Κακαρούδης.

Διαιτητές: Μπήτης - Πουρσανίδης - Ταρενίδης

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-30 (ημ.), 58-65, 85-89

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 3 (1), Τότσιος 28 (2), Καμπερίδης 24 (2), Τσανάκας 6 (2), Συμεωνίδης 11, Μούρτος 10 (1), Ιωσηφίδης 3 (1), Τεβετζίδης.

'Ικαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Τζόνσον 17 (3), Καράμπουλας 11, Τσιάρας 17 (5), Λιούμπισιτς 12, Κινγκ 26 (1), Αγαδάκος 6, Τζιάλλας, Παπαργυρόπουλος, Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης, Πολυτάρχου.