Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Πελάτες μου..."

Παγκράτι - Ίκαροι: 62-66

Με το δεξί ξεκίνησαν οι "κυανοκίτρινοι" τις φετινές αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην Α2. Η σερραϊκή ομάδα για δεύτερη συνεχή χρονιά και πρεμιέρα κατάφερε να "αλώσει" το κλειστό γυμναστήριο του Μετς επικρατώντας του Παγκρατίου στην παράταση.

Αναφορικά με τη εικόνα του παιχνιδιού αυτό ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τους "ροσονέρι" να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (17-15). Στην επόμενη περίοδο οι Σερραίοι επέβαλαν το ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο εξασφαλίζοντας προβάδισμα 6 πόντων (23-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αθηναίοι σημειώνοντας 6-0 σερί ισοφάρισαν σε 29-29. Η περίοδος έκλεισε με 42-40.

Τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τέταρτης περιόδου και της συνάντησης με το σκορ στο 55-58, οι Ίκαροι έκαναν φάουλ προκειμένου να μη δεχθούν τρίποντο. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν μόνο στην πρώτη βολή, αλλά εν συνεχεία ο Σιγκούνας από πλευράς Παγκρατίου ισοφάρισε σε 58-58, αφού όμως πρώτα είχε ξαπλώσει στο παρκέ τον Βοϊβατόπουλο σπρώχνοντας αντικανονικά και αντιαθλητικά τον παίκτη των "κυανοκίτρινων" στη διεκδίκηση της μπάλας. Τελικά, οι δύο αντίπαλοι έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο της συνάντησης, και παρά το γεγονός ότι μερίδα φίλων του Παγκρατίου είχε "άγριες" διαθέσεις, οι Ίκαροι παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατόρθωσαν να φύγουν θριαμβευτές από το γήπεδο.

Σχόλιο από serresbasket: Το Μετς τους "πάει"! Μεγάλο "διπλό" για το σερραϊκό συγκρότημα.

Ποργιόπουλος: "Η άμυνα ήταν το κλειδί της επιτυχίας"

Μετά τη λήξη της σημερινής αναμέτρησης ο συνεργάτης του Στάθη Καμαράκη, Στέργιος Ποργιόπουλος με δηλώσεις που έκανε στο serresbasket τόνισε τα εξής:

"Πετύχαμε μια σπουδαία νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Η άμυνα ήταν το κλειδί της επιτυχίας. Θα ήθελα να συγχαρώ όλους τους αθλητές για τη σωστή ομαδική δουλειά, η οποία έφερε το νικηφόρο αποτέλεσμα".

Διαιτητές: Κοτσιμπός - Νικολούλης - Ξάνθος

Παγκράτι (Καλαντζής): Σιγκούνας 2, Μπρέισι 18 (2), Συριστατίδης 1, Βιδάλης 2, Μακρής 11 (3), Δημάκος 11 (3), Κουτρούλιας 7, Ράπτης 4, Βεσκούκης 6.

Ίκαροι (Καμαράκης): Τότσιος 24 (3), Καμπερίδης 17 (3), Πεχλιβάνης 3 (1), Συμεωνίδης 7, Μαργαρίτης 9 (2), Μούρτος 4, Βοϊβατόπουλος 2, Ιωσηφίδης.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΙΚΑΡΟΙ: 62-66 (58-58 κ.α.)

ΛΑΥΡΙΟ - ΑΜΥΝΤΑΣ: 60-72

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: 77-96

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 84-72

ΟΦΗ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: 78-62