Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Ξεγύμνωσαν" τη "Βασίλισσα"

Ίκαροι - Α.Ε.Κ: 69-62

Συνεχίζουν ακάθεκτοι τη νικηφόρα πορεία τους οι Ίκαροι, οι οποίοι υπέταξαν σήμερα την ΑΕΚ στο "ηφαίστειο" κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων (στη θύρα 2 φιλοξενήθηκαν 150 οπαδοί του αθηναϊκού συλλόγου). Oι παίκτες του Στάθη Καμαράκη ήταν ψυχάρες κόντρα στην "Ένωση" εξασφαλίζοντας το τέταρτο κατά σειρά ροζ φύλλο αγώνος στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού, το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού ο Συμεωνίδης χτύπησε στη μέση. Οι "κυανοκίτρινοι" όμως έχοντας τεράστια ώθηση από τον κόσμο έδειξαν από την αρχή τις "άγριες" διαθέσεις τους. Τότσιος και Πεχλιβάνης ανέλαβαν δράση στην επίθεση και το σερραϊκό συγκρότημα προηγήθηκε 10-2 (5:48). Οι αλλαγές που έκανε ο Δημήτρης Λιόγας δεν βοήθησαν την ομάδα του να ανακάμψει και η περίοδος έκλεισε με 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά "σκαρφάλωσε" στο +13 (24-11, 8:30). Σε εκείνο το χρονικό σημείο της συνάντησης "αφυπνίσθηκε" ο Φώτης Βασιλόπουλος και η ΑΕΚ μείωσε σε 24-18 (6:32). Μούρτος και Τότσιος με εύστοχα σουτ έδωσαν τη δυνατότητα στους Ικάρους να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ (32-21, 3:20), αλλά οι Αθηναίοι απάντησαν σημειώνοντας 8-0 σερί (32-29, 1:40).

Οι "κυανοκίτρινοι" όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ανεβάζοντας πολύ γρήγορα την διαφορά και πάλι σε επίπεδα ασφαλείας (40-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κατόρθωσε να "χαλάσει" το παιχνίδι των Ικάρων, εξουδετερώνοντας τον Τότσιο που στο πρώτο ημίχρονο είχε πετύχει 17 πόντους. Σκλάβος και Κούρτης με τρίποντα συνέβαλαν τα μέγιστα προκειμένου η "Ενωση" να κάνει την ολική επαναφορά και η περίοδος έληξε 54-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο από πλευράς θεάματος. Αμφότερες οι ομάδες "θυσίασαν" το όμορφο μπάσκετ στο βωμό της επιτυχίας. Η ΑΕΚ φάνηκε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα (57-60, 59-62, 2:05), εκμεταλλευόμενη σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους και την έλλειψη καθαρού μυαλού από τους αθλητές του Στάθη Καμαράκη στον τομέα του σκοραρίσματος.

Οι μεγάλοι παίκτες όμως δείχνουν την αξία τους όταν η μπάλα "καίει" και αυτό ίσχυσε και στη σημερινή συνάντηση. Δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Τότσιο - Καμπερίδη έφεραν "τούμπα" το ματς (65-62,  1:11), ενώ ο Μαργαρίτης (σαφώς βελτιωμένος στην επανάληψη) έδωσε "αέρα" 5 πόντων στους Ικάρους (67-62, 39΄΄).

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι λύγισαν μέσα στην "κολασμένη" ατμόσφαιρα του κλειστού γυμναστηρίου της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, με τους Ικάρους να "ξεγυμνώνουν" τη "Βασίλισσα".

Σχόλιο από serresbasket: Η ομάδα διαθέτει τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα. Πάμε τώρα στο Άργος για το 5 στα 5.

Η ανακοίνωση που εξέδωσε η διοίκηση της ΑΕΚ κατηγορώντας τους διαιτητές της αναμέτρησης για τα σφυρίγματά τους μπορεί να χαρακτηρισθεί επιεικώς αστεία. Άλλα είπε ο Δημήτρης Λιόγας στη συνέντευξη Τύπου. Πάλι καλά που οι Αθηναίοι ευχαρίστησαν τους Ικάρους.

- Υποβασταζόμενος αποχώρησε από το παρκέ μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος τραυματίσθηκε στον μηρό.

Διαιτητές: Μπήτης - Πανταζής - Σιμητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 40-31 (ημ.), 54-55, 69-62

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6 (2), Τότσιος 21 (3), Καμπερίδης 11 (1), Συμεωνίδης 8, Μαργαρίτης 11, Μούρτος 6 (1), Βοϊβατόπουλος 6, Τεβετζίδης, Γρίψιος, Ιωσηφίδης.

ΑΕΚ (Λιόγας): Νοέας 2, Βασιλόπουλος 15 (1), Τζόλος 4, Κούρτης 11 (1), Σιαμανδούρας 1, Μάντζαρης 4, Σκλάβος 9 (3), Δέσπος 7, Φαλέκας 9.

Αρκαδικός - Δόξα Λευκάδας: 94-73

Απόλλων Πάτρας - Λαύριο: 74-70

Πανελευσινιακός - ΑΕΚ Αργους: 90-50

Ικαροι Σερρών - ΑΕΚ: 69-62