Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σαν σε προπόνηση

AΕΚ Άργους - Ίκαροι: 63-88

Υγιεινό περίπατο έκαναν οι Ίκαροι στο Άργος στην αναμέτρηση με την τοπική ΑΕΚ. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για να "καθαρίσει" από το πρώτο δεκάλεπτο την υπόθεση νίκη και το κατάφερε εξασφαλίζοντας διαφορά 15 πόντων (9-24). Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους "κυανοκίτρινους" να προηγούνται με 22-39.

Στην επανάληψη το σερραϊκό συγκρότημα κατόρθωσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο το υπέρ του προβάδισμα κατακτώντας έτσι το πέμπτο κατά σειρά ροζ φύλλο αγώνος στο φετινό πρωτάθλημα.

Σχόλιο από serresbasket: Σταθερά στην κορυφή οι Ίκαροι. Στη σημερινή συνάντηση επικράτησε ο "Γολιάθ".  Ο πάγκος βοήθησε αρκετά (Τσανάκας, Τεβετζίδης). Το επόμενο ματς με το Λαύριο θέλει μεγάλη προσοχή.

* Παίκτης των Ικάρων είναι ο Γιώργος Θεοδωράκος, 23 ετών, ύψος 1.98, θέση 3-4. Ο ψηλόλιγνος καλαθοσφαίριστης έπεισε τον Στάθη Καμαράκη για τις δυνατότητές του, ύστερα από μια περίοδο προπονήσεων 10 ημερών και εντάχθηκε στο ρόστερ των Ικάρων κάνοντας το ντεμπούτο του με την "κυανοκίτρινη" φανέλα στον νικηφόρο αγώνα με την ΑΕΚ Άργους. Ο Θεοδωράκος κατάγεται από το Κιλκίς και έχει περάσει κατά το παρελθόν από την Ολύμπια Λάρισας, τον Ολυμπιακό Βόλου, την Ολυμπιάδα Πάτρας και το Ρέθυμνο.

Διαιτητές: Μαλανδρής - Αντερριώτης - Πόντας

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 22-39 (ημ.), 35-61, 63-88

ΑΕΚ Άργους (Xρυσανθόπουλος): Παπαντωνίου 13 (1), Τσάμπης 3 (1), Σιναντίνοβιτς 16 (3), Μελεούνης 6 (2), Στέβοβιτς 12 (2), Μάγλος 8 (1), Κουκουνιάς 3 (1), Βαβάτσικος 2,  Μπασδέκης, Φλεβάρης, Ευστρατίου.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 10 (2), Τεβετζίδης 8, Τότσιος 13, Μούρτος 13, Τσανάκας 9 (2), Συμεωνίδης 14, Μαργαρίτης 14, Ιωσηφίδης 2, Θεοδωράκος 2*, Βοϊβατόπουλος 2, Γρίψιος 1.

ΑΕΚ Άργους - Ίκαροι Σερρών: 63-88

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης - Πανερυθραϊκός: 57-61

ΟΦΗ - Παγκράτι: 95-71

Δόξα Λευκάδας - Απόλλων Πατρών: 66-70 (παρ.) (56-56 κ.α.)