Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Καρδιοχτύπησαν"...

Ίκαροι - Λαύριο:  68-65

Αρέσκονται στα "θρίλερ" οι Ίκαροι, οι οποίοι κατάφεραν να υποτάξουν το σκληροτράχηλο Λαύριο σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και το τελευταίο του δευτερόλεπτο. Το σερραϊκό συγκρότημα με τη σημερινή νίκη που σημείωσε διεύρυνε ακόμη περισσότερο το σερί των επιτυχιών (6/6) και βρίσκεται σταθερά σε τροχιά ανόδου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αξιοποιώντας και τον παράγοντα έδρα έκαναν ενθουσιώδες ξεκίνημα (8-0, 4:42). Οι "κυανοκίτρινοι" παγίωσαν μια διαφορά 8 πόντων (13-5, 3:07), με τους Μαργαρίτη - Συμεωνίδη να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση.

Το Λαύριο όμως μετά το αρχικό σοκ που υπέστη κατόρθωσε να συνέλθει. Ο Γιάννης Κακιούζης απειλούσε διαρκώς το καλάθι των Ικάρων και η περίοδος έληξε 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ροή της αναμέτρησης άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Ψυλέα έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους προσπερνώντας στο σκορ με 25-27 (4:36). Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη ανασυντάχθηκε ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα (34-30). Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (36-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το δίδυμο των ψηλών (Μαργαρίτης - Συμεωνίδης) ανέλαβε ξανά δράση στο σκοράρισμα και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο + 5 (44-39, 7:15).  Oι Αθηναίοι όμως με πρωταγωνιστές τους Τύρλα - Ψυλέα απάντησαν άμεσα διαμορφώνοντας το 46-47 (5:59) εκμεταλλευόμενοι σε μεγάλο βαθμό και το υπερβολικό άγχος που διακατείχε τους αθλητές των "κυανοκίτρινων". Η περίοδος έκλεισε με 53-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ίκαροι και Λαύριο έπαιξαν τα ρέστα τους για την κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου αγώνος βαδίζοντας χέρι - χέρι (60-59, 62-62, 65-65). 1:47 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της συνάντησης ο Τότσιος με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 67-65. Οι Σερραίοι έβγαλαν την άμυνα και στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο Μαργαρίτης κέρδισε φάουλ σε σουτ που επιχείρησε έξω από την γραμμή των 6.75. Ο πάουερ - φόργουορντ των "κυανοκίτρινων" δεν ήταν όμως ψύχραιμος αποτυγχάνοντας να "καθαρίσει" το ματς ευστοχώντας μόνο σε μία βολή (68-65,  48").

Εν συνεχεία ο Ψυλέας αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Τότσιος μιμήθηκε τρόπον τινά τον καλαθοσφαιριστή του Λαυρίου χάνοντας τζαμπ-σουτ. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν το τρίποντο. Ο Κούνας πήρε την ευθύνη για το καθοριστικό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο και ο κόσμος ξέσπασε σε πανηγυρισμούς.

Σχόλιο από serresbasket: Τα "χρειάσθηκαν" οι Ίκαροι στο σημερινό ματς. Οι γηπεδούχοι δεν έθελξαν με την εμφάνισή τους. Από τη στιγμή που η ομάδα έχει θέσει ως στόχο την άνοδο πρέπει να συνηθίσει στην πίεση και να αποβάλλει το άγχος, ειδικά όταν παίζει στο "σπίτι" της.

Φοβερή δουλειά έκανε ο Μαργαρίτης. Καλός ήταν και ο Συμεωνίδης. Μεγάλο σουτ πέτυχε ο Βοϊβατόπουλος. Ο κόσμος πρέπει να "αγκαλιάσει" κι άλλο τους "κυανοκίτρινους" που εκπροσωπούν το σερραϊκό μπάσκετ επάξια στην Α2.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Πουρσανίδης - Παγώνης

Δεκάλεπτα: 19-15, 36-36 (ημ.), 53-56, 68-65

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 3 (1), Τότσιος 18 (1), Καμπερίδης 9 (1), Συμεωνίδης 12, Μαργαρίτης 19, Βοϊβατόπουλος 7 (1), Γρίψιος, Ιωσηφίδης, Μούρτος.

Λαύριο (Σερελής): Καρβούνης 3 (1), Κακιούζης 12 (1), Σίννης 4, Κούνας 3 (1), Γιαννακόπουλος 12 (3, Τύρλας 11, Περράκης 3 (1), Ψυλέας 17 (4).

Πανελευσινιακός - Δόξα Λευκάδας: 86-72

Ίκαροι Σερρών - Λαύριο: 68-65

Πέραμα/Ερμής - ΑΕΚ Άργους: 88-59

Πανερυθραϊκός - ΑΕΚ: 79-80