Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Στοπ" στο αήττητο

Δόξα Λευκάδας - Ίκαροι: 63-57

Στο όμορφο νησί της Λευκάδα σταμάτησε το νικηφόρο σερί των Ικάρων. Οι "κυανοκίτρινοι" έχοντας και την απουσία του Βαγγέλη Μαργαρίτη δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Δόξας, η οποία εκμεταλλεύθηκε την έδρα της αποσπώντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Στο σημερινό ματς η σερραϊκή ομάδα έκανε το χειρότερο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι άδραξαν την ευκαιρία και μπήκαν από νωρίς στη θέση του οδηγού με το σκορ στο 20-5.

Στην επόμενη περίοδο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να "μαζέψουν" τη διαφορά μειώνοντας σε 32-23. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα διατηρούσε σταθερό προβάδισμα (40-30), αλλά το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη προσπάθησε να κάνει την ολική επαναφορά πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους (44-40).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι νησιώτες σημείωσαν 9-0 σερί διαμορφώνοντας το 53-40. Οι Ίκαροι δεν τα παράτησαν, πίεσαν τον αντίπαλο, έφτασαν στο 55-49, ενώ 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης μείωσαν στο καλάθι και είχαν την ευκαιρία πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά στάθηκαν άτυχοι στο τρίποντο που σούταραν (υποψία φάουλ στη φάση). Εν συνεχεία, το σύνολο του Νίκου Βουρνά σκόραρε "κλειδώνοντας" τη νίκη.

Σχόλιο από serresbasket: Μεγάλη απώλεια ο Μαργαρίτης. 40 λεπτά έπαιξε ο Τότσιος, 38 ο Βοϊβατόπουλος και 36 ο Συμεωνίδης. Οι "κυανοκίτρινοι" ήταν άστοχοι, έκαναν αρκετά λάθη (19), ενώ δεν κατόρθωσαν να βγάλουν αιφνιδιασμούς (0/1). Πάντως πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις.