Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άλλη... κλάση

Ίκαροι - Αμύντας Δάφνης: 74-64

Υπερίσχυσε το φαβορί στη σημερινή αναμέτρηση των Ικάρων με τον Αμύντα Δάφνης. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη διατήρησε απόρθητο το "φρούριο" της Κοιλάδας φτάνοντας στην έβδομη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Οι "κυανοκίτρινοι" παραμένουν σταθερά σε τροχιά ανόδου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο τα δύο συγκροτήματα ήταν κοντά στο σκορ (8-7, 12-13), με τους γηπεδούχους να σημειώνουν στο τέλος 6-0 σερί αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (18-13).

Στη δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι ανέβασαν την απόδοσή τους αυξάνοντας τη διαφορά στο +11 (26-15, 7:18). Οι Αθηναίοι όμως αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 31-27 (2:53) έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Ζούπα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 38-33.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους "κυανοκίτρινους". Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη "βραχυκύκλωσε", ενώ στον αντίποδα ο Αμύντας επέβαλε τον ρυθμό του στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι αντέστρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν 44-49 (1:23). Το δεκάλεπτο έληξε 47-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι έκαναν επανεκκίνηση. Καμπερίδης - Τότσιος - Συμεωνίδης ανέλαβαν δράση στο σκοράρισμα, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων "τσάκιζε" κόκαλα. Οι Σερραίοι πέτυχαν 18 διαδοχικούς πόντους μετατρέποντας το σκορ σε 65-49 (5:42) δείχνοντας ξεκάθαρα τη διαφορά κλάσης που χώριζε τους δύο αντιπάλους εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.

Οι Αθηναίοι "ροκάνισαν" μέχρι ενός σημείου τη διαφορά (65-57, 70-62), αλλά ως εκεί.

Σχόλιο από serresbasket: Στόχος επετεύχθη. Πάμε για το "διπλό" στα βόρεια προάστια.

Διαιτητές: Πανταζής -Ταρενίδης - Ευφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-33 (ημ.), 47-49, 74-64

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 9 (2), Τότσιος 22 (1), Καμπερίδης 22 (3), Συμεωνίδης 15, Θεοδωράκος 2, Τεβετζίδης 2, Βοϊβατόπουλος 2, Γρίψιος, Ιωσηφίδης.

Αμύντας Δάφνης (Ζαβός): Ζούπας 11 (1), Λόλας 6, Βαρδιάνος 4, Παγώνης 7 (1), Βαρδαβάς 8, Σουρλής 12 (1), Χείλαρης 6, Τσουγκαράκης 10, Σαμοθράκης.