Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μια κρύο - μια ζέστη

Ν. Κηφισιά - Ίκαροι: 65-56

Δεν τα κατάφεραν οι Ίκαροι στην Αθήνα στη συνάντηση με τη Ν. Κηφισιά γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα. Οι "κυανοκίτρινοι" δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, ενώ για τρίτο σερί ματς στοίχισε σε μεγάλο βαθμό στη σερραϊκή ομάδα η απουσία του Μαργαρίτη, ο οποίος προφυλάχθηκε από τον Στάθη Καμαράκη προκειμένου να είναι 100% έτοιμος στο επόμενο ματς με τον Αρκαδικό. Οι Ίκαροι "συγκατοικούν" στην κορυφή με την Ελευσίνα και τον Απόλλων Πατρών.

Σχετικά με την εικόνα του σημερινού αγώνα το σερραϊκό συγκρότημα πραγματοποίησε ελπιδοφόρο ξεκίνημα εξασφαλίζοντας προβάδισμα 8 πόντων (9-17). Εν συνεχεία όμως οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν αλλάζοντας τη ροή της συνάντησης (28-21, 33-28). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Κηφισιά στο +9 (39-30).

Στην επανάληψη οι Σερραίοι βελτιώθηκαν αρκετά στον αμυντικό τομέα πλησιάζοντας τους Αθηναίους στο καλάθι (44-42). Στα κρίσιμα όμως τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τα ατού των Ικάρων δεν πρόσφεραν λύσεις στο σκοράρισμα (56-51, 36') και μοιραία ήρθε το αρνητικό αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Με 18 λάθη και 56 πόντους δεν πας πουθενά, ειδικά όταν αγωνίζεσαι εκτός έδρας κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο.

Διαιτητές: Δεσλής - Παγώνης - Δαρλαμήτσος

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-30 (ημ.), 52-46, 65-56

N. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 18, Μοσχοβίτης 19 (2), Λυμπερόπουλος 7 (1),  Κολώκας 16 (1), Κουκουνιάς 3, Πετροδημόπουλος 2, Διαμαντόπουλος, Κόκκαλης, Μενουδάκος, Σιούτης, Μιχαλόπουλος,  Χατζηνικολάς.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 2, Τότσιος 20 (2), Μούρτος 4, Καμπερίδης 7 (1), Συμεωνίδης 18,  Βοϊβατόπουλος 2, Ιωσηφίδης 3, Θεοδωράκος,  Τεβετζίδης,  Γρίψιος.

Δόξα Λευκάδας - Πανερυθραϊκός: 67-62

Λαύριο - Παγκράτι: 89-79

ΑΕΚ Άργους - ΟΦΗ: 56-70

ΑΕΚ - Πιερικός/Αρχέλαος: 66-62

Ερμής Λαγκαδά - Απόλλων Πάτρας: 70-68

Αμύντας - Περάμα: 90-64

Ν.Κηφισιά - Ίκαροι Σερρών: 65-56

Αρκαδικός - Πανελευσινιακός: 94-95 (παρ.)