Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χειμερία νάρκη

Ίκαροι - Αρκαδικός: 64-70

"Εάλω" το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων από τον Αρκαδικό, ο οποίος υποχρέωσε τους Ικάρους στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, απογοητεύοντας τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν "φορτσάτοι" στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 0-5 (8:49). Οι "κυανοκίτρινοι" ανασυντάχθηκαν γρήγορα και  προσπέρασαν στο σκορ με 7-5 (7:00), ενώ λίγο αργότερα πήραν και μια μικρή διαφορά (12-8, 3:30) με πρωταγωνιστή τον Μαργαρίτη. Οι Πελοποννήσιοι όμως είχαν έτοιμη την απάντηση κυρίως χάρη στον Ανδρόνικο Γκιζογιάννη που πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Ο Αρκαδικός ανέκτησε το προβάδισμα (12-15, 1:39), με το δεκάλεπτο να κλείνει στον πόντο (14-15).

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού (14-19, 16-24), με τους Σερραίους να τα περιμένουν όλα από τον Μαργαρίτη που ήταν μια ομάδα μόνος του (σκόραρε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο). Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 24-28 (2:50), αλλά ο Αρκαδικός με τρίποντο του Ανδρόνικου Γκιζογιάννη στη λήξη του δεκαλέπτου πήγε στα αποδυτήρια με το +8 υπέρ του (28-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι πίεσαν, έβγαλαν άμυνες "ψαλιδίζοντας" τη διαφορά (38-40, 6:35). Δυστυχώς όμως η αντεπίθεση των "κυανοκίτρινων" δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και οι Πελοποννήσιοι βρέθηκαν και πάλι σε απόσταση ασφαλείας (40-45, 45-51). Η περίοδος ολοκληρώθηκε 46-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στάθη Καμαράκη επιχείρησαν να αλλάξουν τη ροή της αναμέτρησης μετατρέποντας το 49-56 (8:23) σε 54-56 (6:12) και το 54-61 (4:40) σε 59-61. Τα μεγάλα "'όπλα" όμως των Ικάρων κάθε άλλο παρά αποτελεσματικά ήταν στις καθοριστικές φάσεις της συνάντησης. Οι Σερραίοι δεν κατόρθωσαν να μπουν μπροστά χάνοντας κρίσιμα σουτ (61-65, 64-68) και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του συνόλου του Γιάννη Σμυρνιώτη, με τον Παπαδάκη να επιδεικνύει τεράστια ψυχραιμία από τη γραμμή των ελεύθερων βολών (6/6).

Σχόλιο από serresbasket: Το πρώτο καμπανάκι χτύπησε για τους Ικάρους και δεν ήταν χριστουγεννιάτικο. Η σερραϊκή ομάδα φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων και έχασε δίκαια από έναν καλύτερο αντίπαλο. Μοναδικός διασωθείς από το σημερινό "ναυάγιο" ήταν ο συγκλονιστικός Βαγγέλης Μαργαρίτης.

Απορίας άξιο το πως δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι να "εξολοθρεύσουν" τους Γκιζογιάννηδες και τον Κοσάνοβιτς που ήταν "φορτωμένοι" με φάουλ προκειμένου να απλοποιήσουν τα πράγματα.

Η νίκη στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα στην Πάτρα αποτελεί επιτακτική ανάγκη για τους "κυανοκίτρινους" εάν δεν θέλουν να χάσουν και άλλο έδαφος στην κούρσα της ανόδου.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Νικολούλης - Δεληγιαννίδης

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 28-36 (ημ.), 46-51, 64-70

Ίκαροι (Καμαράκης): Τότσιος 4, Μούρτος 4, Καμπερίδης 14 (1), Συμεωνίδης 11, Μαργαρίτης 29 (4), Θεοδωράκος 2, Βοϊβατόπουλος, Ιωσηφίδης, Πεχλιβάνης.

Αρκαδικός (Σμυρνιώτης): Τόσιτς 8 (1), Παπαδάκης 6, Κοψαύτης 10 (2), Τσιότρας 5 (1), Λαμπριάκος 3 (1), Υφαντής 3, Γκιζογιάννης Σ. 11 (3), Κοσάνοβιτς 10, Γκιζογιάννης Α. 14 (1).

ΑΕΚ - Ερμής Λαγκαδά: 84-61

ΟΦΗ - Λαύριο: 84-77

Παγκράτι - Δόξα Λευκάδας: 76-75

Πιερικός /Αρχέλαος Κατερίνης - ΑΕΚ Άργους: 76-62