Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μαύρα» Χριστούγεννα

Ίκαροι - Πανελευσινιακός: 64-76

Η πτωτική πορεία των Ικάρων συνεχίσθηκε και αυτή την αγωνιστική, με το σερραϊκό συγκρότημα να «υποκλίνεται» στην ανωτερότητα της Ελευσίνας γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα και δεύτερη εντός στο φετινό πρωτάθλημα. Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη αποχαιρέτισε με το χειρότερο δυνατό τρόπο το 2011.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν την ποιότητα που τους χαρακτηρίζει ως ομάδα. Έχοντας ως κινητήριο «μοχλό» τον Νίκου ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε 3-8 (7:33), 5-12 και 8-16 (3:55). Οι Ικαροι ήταν χαμένοι στο παρκέ και η περίοδος έκλεισε 12-23.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 22-29 (6:11) για να ακολουθήσει εν συνεχεία το «ξέσπασμα» των «σταχυοφόρων» (25-39, 1:34). Η περίοδος ολοκληρώθηκε 26-41, με τους «κυανοκίτρινους» να έχουν 2/13 (!) δίποντα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +19 (26-45). Ο Στάθης Καμαράκης κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ κάνοντας δριμείες παρατηρήσεις στους παίκτες του. Οι καλαθοσφαιριστές της σερραϊκής ομάδας έλαβαν το μήνυμα του προπονητή τους δείχνοντας το πραγματικό τους πρόσωπο στο  γήπεδο. Οι Ίκαροι πίεσαν ασφυκτικά, έκλεισαν διαδρόμους, έκλεψαν μπάλες και με τρομερή αντεπίθεση (18-3 σερί) μετέτρεψαν το σκορ σε 44-48 (1:16) με τρίποντο του Βοϊβατόπουλου. Το δεκάλεπτο έληξε 44-50.

Στην τέταρτη όμως περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» θυμήθηκαν πάλι τον κακό τους εαυτό. Κυριακόπουλος - Μαγκουνής με σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσαν το 46-61 (5:55). Ο Στάθης Καμαράκης επιχείρησε να διορθώσει την κατάσταση, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Δύο τρίποντα από τους Κουκουράβα - Βούλγαρη (57-69, 1:43) «κλείδωσαν» την πανάξια νίκη του πρωτοπόρου Πανελευσινιακού.

Σχόλιο από serresbasket: Η ευκαιρία δόθηκε, αλλά δεν αξιοποιήθηκε. Η ομάδα είναι βαριά «άρρωστη» και χρειάζεται επειγόντως «γιατρό». Οι «αλχημείες» έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα αντενδείκνυνται. 2 ανεβαίνουν - 5 πέφτουν.

Με ένα μόνο αποδοτικό δεκάλεπτο δεν κερδίζεις αγώνα πόσο δε μάλλον δεν μπορείς να έχεις βλέψεις ανόδου.