Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Απλά δεν...

Α.Ο.Σ - Ολυμπιακός Βόλου: 52-87

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων που αγωνίσθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι "πράσινες" σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να κοντράρουν τις Βολιώτισσες, οι οποίες ήταν εμφανώς ανώτερες στο παρκέ.

Οι φιλοξενούμενες από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις "άγριες" διαθέσεις τους εξασφαλίζοντας γρήγορα σημαντικό προβάδισμα (2-14, 3:09). Ο Α.Ο.Σ ήταν θεατής και η περίοδος έληξε 7-21.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (14-34, 5:20), αλλά το "τριφύλλι" με πρωτεργάτρια τη Χωλοπούλου μείωσε σε 23-36 (2:51). Η περίοδος έκλεισε με 26-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο (30-52, 33-60) και η περίοδος τελείωσε στο +30 (38-68).

Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (41-81) και το ροζ φύλλο κατέληξε εύκολα στις Θεσσαλές.

Σχόλιο από serresbasket: Πάει γι΄άλλα ο Α.Ο.Σ. Το ματς εξαρχής ήταν δύσκολο, αφού ο Βόλος είναι διεκδικητής της ανόδου εφαρμόζοντας σωστά τις περιστροφές και έχοντας υπεροπλία στα γκαρντ. Το σερραϊκό συγκρότημα έχει μπροστά του πλέον το κρίσιμο εντός έδρας ματς με τη Λάρισα. Η νίκη είναι εφικτός στόχος.

Διαιτητές: Δαμίγος - Ταξιλταρίδης

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 26-42 (ημ.), 38-68, 52-87

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 4, Καρατζά 3, Τόγα 6, Σαμουλαδά 17, Τζιαμπάζη 6 (1), Ουζούνη 2, Χωλοπούλου 14, Λαδοπούλου, Διαμαντίδου.

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Κυριατζίδου 8, Σουλτάνη 19 (3), Πυλαρινού 7 (1), Μαρίνου 21 (2), Καραμπατζάκη 14, Αθανασούλη 4, Κουφογιάννη 14, Ζήτη.

Κομοτηνή – Παναθλητικός: 53-83

ΜΕΝΤ – Πράσινη Γωνιά Τρικάλων: 73-43

Α.Ο.Σ – Ολυμπιακός Βόλου: 52-87

Ολυμπιάδα Λάρισας – Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 42-57