Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκησε στο «ψυγείο»

Α.Ο.Σ - Κομοτηνή: 64-57

Βήμα παραμονής στην κατηγορία έκανε ο Α.Ο.Σ ύστερα από τη νίκη που σημείωσε επί της Κομοτηνής. Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου ήταν ανώτερη στο παρκέ κατακτώντας δίκαια τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το «τριφύλλι» ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 6-0. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν προσωρινά ισοφαρίζοντας το σκορ (6-6, 4:25), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα το σερραϊκό συγκρότημα έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και καθαρό μυαλό στην επίθεση πήρε προβάδισμα 9 πόντων (17-8).

Στην επόμενη περίοδο οι «πράσινες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (22-12), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-18.

Στην τρίτη περίοδο ο Α.Ο.Σ πέτυχε 7-0 σερί (32-18, 7:59), με την Κομοτηνή να δείχνει ανήμπορη να αντισταθεί. Η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (43-25, 2:32), ενώ το δεκάλεπτο έληξε 43-33.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου το «τριφύλλι» έκανε «πάρτι» στον αγωνιστικό χώρο (54-37, 4:43). Ο Νίκος Κηρύκος προχώρησε σε αρκετές αλλαγές και οι φιλοξενούμενες «ροκάνισαν» αρκετά τη διαφορά (61-57, 18") με ηγέτιδα τη Σεβδυνίδου. Τέλος καλό όλα καλά για τον Α.Ο.Σ που ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό τους 30 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Σχόλιο από serresbasket: Την επόμενη φορά που θα παίξει ο Α.Ο.Σ στις Σέρρες καλύτερα να γίνει το ματς στο ανοικτό γήπεδο μπάσκετ παραδίπλα λιγότερο κρύο θα έχει. «Ξεφτίλα»!

Αξιόλογη εμφάνιση πραγματοποίησε το «τριφύλλι» σήμερα. Η διακοπή των Χριστουγέννων επηρέασε θετικά την ομάδα. Χωλοπούλου - Σαμουλαδά - Τζιαμπάζη ήταν σε καλή μέρα.

Διαιτητές: Σπανός - Τζιόπανος

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 25-18 (ημ.), 43-33, 64-57

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 3 (1), Τόγα 6, Σαμουλαδά 17 (2), Τζιαμπάζη 11 (3), Ουζούνη 6, Χωλοπούλου 17, Λαδοπούλου 2, Πιτάκη 2, Διαμαντίδου, Παπανικολάου.

Κομοτηνή (Κουκοβίνος): Στάνη 6, Σεβδυνίδου 22, Τσακίρη 4, Λιούρτα 4, Δουκουτσή 11 (3), Ψυλλάκη 10, Κεχαγιά, Μπακοπούλου.