Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επιτέλους τέλος
Ερμής Περάματος - Ίκαροι: 62-68

Παλικαρίσια νίκη σημείωσαν οι Ίκαροι, οι οποίοι επιβλήθηκαν του Ερμή στο Πέραμα. Οι «κυανοκίτρινοι» έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αποτυχημένων αποτελεσμάτων παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Όσο αφορά το σημερινό ματς οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ και η κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου αγώνος κρίθηκε στις λεπτομέρειες (18-17 α' δεκάλεπτο, 35-34 ημ., 49-48 γ' περίοδος).

Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη βασιζόμενο στη δυνατή άμυνα σημείωσε 15-2 σερί μετατρέποντας το 57-53 σε 59-68 γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του.

Να σημειωθεί ότι Καμπερίδης - Βοϊβατόπουλος - Μαργαρίτης και Συμεωνίδης «έσφιξαν τα δόντια» και έλαβαν μέρος στη συνάντηση παρά τα προβλήματα που είχαν.

Σχόλιο από serresbasket: Μακάρι η σημερινή νίκη να μην είναι μια αναλαμπή, αλλά να αποτελέσει εφαλτήριο για την αντεπίθεση των Ικάρων στο πρωτάθλημα. Ο δρόμος είναι μακρύς, αλλά χρειάζεται οι «μηχανές» να δουλέψουν στο «φουλ» προκειμένου οι «κυανοκίτρινοι» να πλασαρισθούν στις θέσεις που οδηγούν στην Α1.

Πανερυθραϊκός και Παγκράτι θα έρθουν στις Σέρρες (τέλος πρώτου γύρου, ξεκίνημα δευτέρου) και ο κόσμος πρέπει να δώσει βροντερό «παρών» στο γήπεδο για να κάνει η ομάδα μια καινούργια αρχή.

Διαιτητές: Διαμάντης - Ταρενίδης - Μάλαμας

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-34 (ημ.), 49-48, 62-68

Πέραμα (Καλαμπάκος): Καπινιάρης 4, Μίχαλος 8 (1), Καραμπάτσος 5 (1), Τσαρουχάς 15 (3), Μιλίσεβιτς 10, Κορωνίδης 6 (1), Σκούταρης 5 (1), Δελής, Σπηλιόπουλος.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Τότσιος 22 (2), Μούρτος 3, Καμπερίδης 9 (1), Συμεωνίδης 13, Μαργαρίτης 13 (2), Ιωσηφίδης 3 (1), Βοιβατόπουλος, Θεοδωράκος, Γρίψιος.

ΟΦΗ - Αρκαδικός: 64-62

ΑΕΚ - Αμύντας Δάφνης: 74-64

ΑΕΚ Άργους - Δόξα Λευκάδας: 55-80

Λαύριο - Ερμής Λαγκαδά: 75-67