Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Απλά...υπέροχοι

Ίκαροι - Πανερυθραϊκός: 82-61

Τα χαμόγελα επανήλθαν μετά από καιρό στα χείλη των φιλάθλων των Ικάρων ύστερα από την εξαίσια εμφάνιση που πραγματοποίησε σήμερα η ομάδα του Στάθη Καμαράκη. Οι «κυανοκίτρινοι» συνδύασαν σκορ και θέαμα συντρίβοντας τον Πανερυθραϊκό στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παίζοντας με μεγάλη διάθεση σε άμυνα κι επίθεση κατάφεραν να αποκτήσουν απόσταση ασφαλείας από τους Αθηναίους (17-5, 3:34). Οι Ίκαροι εξουδετέρωσαν πλήρως τα ατού του Πανερυθραϊκού και η περίοδος έληξε 24-11.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 16-18 πόντων (29-13, 37-19). Η περίοδος έκλεισε 43-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους παραδίδοντας μαθήματα μπάσκετ στους φιλοξενούμενους (58-33, 3:25). Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 65-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αρχικά οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη χαλάρωσαν δίνοντας τη δυνατότητα έτσι στον Πανερυθραϊκό να μειώσει σε 71-55 (4:16). Οι Ίκαροι όμως πείσμωσαν μη θέλοντας να χαλάσουν τις τελικές εντυπώσεις και πετυχαίνοντας 11-0 έφεραν τη διαφορά στο υψηλότερο σημείο (82-55, 1:48).

Σχόλιο από serresbasket: Οι «κυανοκίτρινοι» ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερη από τους αντιπάλους τους. Η ομάδα «ξεμπούκωσε» στην επίθεση (σκόραραν όλοι πλην του Χατζηανδρέου που αγωνίσθηκε 1 λεπτό) και έφτασε δίκαια στον θρίαμβο.

Ολοκληρώθηκε λοιπόν ο πρώτος ο γύρος της διοργάνωσης με τους Ικάρους να έχουν ρεκόρ 9-6. Σαφώς και οι αριθμοί θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικοί. Ό, τι έγινε έγινε. Μακάρι τα παθήματα να έγιναν μαθήματα σε όλους.

Οι «κυανοκίτρινοι» πρέπει να δώσουν το 150% μέχρι το τέλος της σεζόν και ο κόσμος να σταθεί αρωγός στην αντεπίθεσή τους για την κορυφή.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Πουρσανίδης - Παπαδόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 43-27 (ημ.), 65-40, 82-61

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Γρίψιος 2, Τότσιος 17 (1), Μούρτος 2, Καμπερίδης 8, Τσανάκας 3 (1), Συμεωνίδης 14, Μαργαρίτης 14 (2), Θεοδωράκος 8, Ιωσηφίδης 2, Βοϊβατόπουλος 7 (1), Χατζηανδρέου.

Πανερυθραϊκός (Χουχούλης): Κοντούδης 3 (1), Καλλιανιώτης 4, Λάκκας 6, Ξιούρας 8 (2), Μιχαλόγλου 14, Μαχαίρας 10, Ροδόστογλου 6, Κατούφας 6, Παπαντωνάκος 4, Παπάς.