Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άξιοι νικητές

Ίκαροι - Παγκράτι: 78-64

Τρίτη συνεχόμενη επιτυχία σημείωσαν οι Ίκαροι, οι οποίοι λύγισαν την αντίσταση του Παγκρατίου στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Σχετικά με την εξέλιξη του ματς στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (11-8, 14-15). Ο Μαργαρίτης ήταν η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βεσκούκης πάλευε σκληρά. Η περίοδος έκλεισε 18-15.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν στο +6 (29-23, 4:01), αλλά το Παγκράτι αντεπιτέθηκε με τον Τόλη Κουτρούλια να προσφέρει πολύτιμους πόντους. Οι «ροσονέρι» πέτυχαν 8-0 σερί (29-31, 2:37) και η περίοδος έληξε 33-34. Άξιο αναφοράς τα 22 ριμπάουντ των φιλοξενούμενων έναντι μόλις 11 των Σερραίων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αθηναίοι έκαναν ακόμη πιο δύσκολη τη ζωή των Ικάρων, όταν ο Βιδάλης με τρίποντο διαμόρφωσε το 42-49 (6:20). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη «ξύπνησε» για τα καλά κυριαρχώντας στο παρκέ. Η άμυνα ζώνης «έπνιξε» το σύνολο του Δημήτρη Λιόγα το οποίο «κατέρρευσε».

Οι Σερραίοι «έτρεξαν» 18-0 σερί (60-49, 1:14) και δεν κοίταξαν πίσω. Το σκορ της περιόδου ήταν 60-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτοι οι Ίκαροι ήλεγξαν πλήρως το ρυθμό της συνάντησης με τον Καμπερίδη να ανεβάζει τη διαφορά στο +20 (74-54, 4:55). Η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Στάθης Καμαράκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του.

Σχόλιο από serresbasket: Άλλαξαν «κοστούμι» οι Ίκαροι στη διάρκεια του παιχνιδιού και γλίτωσαν το «καρδιοχτύπι».

«Εγγύηση» σε ακόμη ένα ματς ο Μαργαρίτης.

Θερμά συγχαρητήρια στον Κώστα Τότσιο. Ο ηγέτης των «κυανοκίτρινων» βραβεύθηκε από τη διοίκηση των Ικάρων και τους συμπαίκτες του για το σπουδαίο επίτευγμά του στους αγωνιστικούς χώρους. Ο Σερραίος αθλητής αποτελεί τον πρώτο εν ενεργεία σκόρερ της Α2 και δεύτερο στην ιστορία της κατηγορίας.

Διαιτητές: Μπίτης - Λαζαρίδης - Θωμόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-34 (ημ.), 60-51, 78-64

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 7 (1), Γρίψιος 2, Τότσιος 13, Μούρτος 2, Καμπερίδης 5 (1), Συμεωνίδης 14, Μαργαρίτης 24 (1), Ιωσηφίδης 2, Θεοδωράκος 9 (1), Τσανάκας, Γεωργιανός, Βοϊβατόπουλος.

Παγκράτι (Λιόγας): Βιδάλης 5 (1), Αντωνάκης 2, Ράπτης 6, Δημακός 8 (1), Κουτρούλιας 17 (1), Σιγκούνας 14, Βεσκούκης 12 (1), Σακελλαρόπουλος.

Πανελευσινιακός – ΟΦΗ: 86-73

Ερμής Λαγκαδά – Δόξα Λευκάδας: 79-84

Αμύντας Δάφνης – Λαύριο: 79-77

Ν. Κηφισιά – ΑΕΚ Άργους: 108-69