Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μέταλλο» Πρωταθλητή

Πευκοχώρι - Ορφέας Ν. Σκοπού: 78-81

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ορφέας πέρασε νικηφόρα από τη Χαλκιδική στην αναμέτρηση με το Πευκοχώρι. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το «διπλό» και ατενίζουν το μέλλον με ακόμη περισσότερη αισιοδοξία.

Σχετικά με τις διακυμάνσεις του σκορ στο πρώτο ημίχρονο το σερραϊκό συγκρότημα αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα (21-14 α' δεκάλεπτο, 44-42 ημ.). «Στυλοβάτης» του Ορφέα ήταν ο Χατζηπέτρου που πέτυχε 18 πόντους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία με τους Παπούδα - Παπαδόπουλο να κάνουν αρκετή δουλειά σε αυτόν τον τομέα. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το προβάδισμα (57-60 γ' περίοδος), με το Πευκοχώρι να πιέζει ασφυκτικά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία καθοριστικά λεπτά του ντέρμπι Σουτζόπουλος και Παπούδας ήταν εύστοχοι στις ελεύθερες βολές (6/6 συνολικά) και ο Ορφέας πανηγύρισε τη σημαντική επιτυχία.

Διαιτητές: Τζίμα - Μοσχοτόγλου

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-42 (ημ.), 57-60, 78-81

Ορφέας (Σπανός): Σουτζόπουλος 9, Παπαδόπουλος 2, Παπούδας 10, Γεωργαντζάς 6 (2), Καδής 13 (2 τρ., 7 ριμπ.), Χατζηπέτρου 24, Ασημάκης 14 (12 ριμπ.), Σουλούγκας 3 (1), Κατσικάς, Ιακωβίδης, Λαφτσής, Κούτρης.

Κομοτηνή - Τιτάνες Δράμας: 72-57

Αργοναύτης - Δόξα Πεύκων: 69-66

Ελευθερούπολη - Απόλλων Καλαμαριάς: 94-68

Μαντουλίδης - Μ. Αλέξανδρος: 89-79

Κένταυρος Ν. Καλλικράτειας - Ιωνικός Ιωνίας: 0-20 (α.α.)