Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με σκαμπανεβάσματα

Ορφέας Ν. Σκοπού - Τιτάνες Δράμας: 84-70

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Ορφέας, ο οποίος λύγισε τη σθεναρή αντίσταση των Τιτάνων Δράμας. Οι «ασπρόμαυροι» δεν έθελξαν με την εμφάνισή τους δείχνοντας σε πολλά χρονικά σημεία του αγώνα αδικαιολογητα νευρικοί και βιαστικοί.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλό ξεκίνημα με τον Γεωργαντζά να πετυχαίνει αλλεπάλληλους πόντους. Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +7 (11-4, 7:42) προϊδεάζοντας τους θεατές για μια άνετη επικράτηση. Παραδόξως όμως οι «ασπρόμαυροι» άλλαξαν συμπεριφορά στο παρκέ κάνοντας βιαστικές επιθέσεις, επιχειρώντας αρκετά άστοχα σουτ από την περιφέρεια.

Οι Τιτάνες αναθάρρησαν ισοφαρίζοντας σε 15-15 (2:12), ενώ ο Αδαμόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου διαμόρφωσε το 17-20.

Στο επόμενο δεκάλεπτο δύο φορές ο Ορφέας ξέφυγε στο σκορ (29-22, 36-29), αλλά οι Δραμινοί δεν πτοήθηκαν. Η ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη επέβαλε το ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο σημειώνοντας 15-2 σερί (38-44, 1:20). Η περίοδος έληξε 43-44.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου  Ορφέας και Τιτάνες πορεύονταν «χέρι-χέρι» (51-50, 5:10). Με καλάθια του Ασημάκη το σερραϊκό συγκρότημα προηγήθηκε 58-51 (2:35). Η περίοδος έκλεισε 61-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 63-61 (8:47). Οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν ασφυκτικά, έτρεξαν σωστά στην επίθεση με τους Σουτζόπουλο - Ασημάκη να σκοράρουν και η διαφορά ανέβηκε στο +10 (78-68, 3:23). Οι Τιτάνες δεν διέθεταν άλλα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα για να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και ο Ορφέας κατέκτησε δίκαια τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Σχόλιο από serresbasket: Ο Ορφέας έχει άλλη ποιότητα ως ομάδα και γι΄αυτό κέρδισε. Τα «νεκρά» διαστήματα πρέπει να εκλείψουν το συντομότερο δυνατό.

Διαιτητές: Ρούκας - Ντούρας

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-44 (ημ.), 61-56, 84-70

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος 8 (1), Γεωργαντζάς 22 (2), Σουλούγκας 2, Σουτζόπουλος 17 (1), Καδής 6, Κατσικάς 2, Σπονδής 2, Ασημάκης 25 (2), Ιακωβίδης, Χατζηπέτρου, Παπούδας.

Τιτάνες (Γρηγοριάδης): Θεοδωρίδης 3 (1), Μανιώτης 18 (2), Αδαμόπουλος 11 (1), Μούκας 13, Μελισσαρίδης 11 (1), Τοσουνίδης 7, Γουδούτσης 2, Εξουζίδης 5, Καραϊσκάκης, Γαϊτανίδης, Πανομίδης.

Μαντουλίδης - Κομοτηνή: 66-69

Πευκοχώρι - Αργοναύτης Καλαμαριάς: 69-67 (59-59κ.α.)

Απόλλων Καλαμαριάς - Δόξα Πεύκων: 60-100

Μέγας Αλέξανδρος - Ιωνικός Ιωνίας: 65-74