Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στοίχισαν οι απουσίες

ΑΕΚ - Ίκαροι: 69-56

Την ήττα γνώρισαν σήμερα στην Αθήνα οι Ίκαροι από την ΑΕΚ, η οποία έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των «κυανοκίτρινων» καλύπτοντας και τη διαφορά της αναμέτρησης του πρώτου γύρου. Η σερραϊκή ομάδα σε αυτή τη σπουδαία συνάντηση έπαιξε «λαβωμένη», αφού Μαργαρίτης και Τότσιος δεν αγωνίσθηκαν λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν και μοιραία ήρθε το αρνητικό αποτέλεσμα για το σύνολο του Στάθη Καμαράκη.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι γηπεδούχοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο θέλησαν να μπουν στη θέση του οδηγού. Βασιζόμενοι κυρίως στα περιφερειακά σουτ η ΑΕΚ προηγήθηκε 15-8 και 20-12, με τους Ικάρους να προσπαθούν με όλες τους τις δυνάμεις να κρατηθούν μέσα στο παιχνίδι (20-15). Η περίοδος έκλεισε με την «Ένωση» στο +9 (24-15).

Στο επόμενο δεκάλεπτο τα πράγματα έλαβαν εντελώς άσχημη τροπή για τους φιλοξενούμενους, με την ΑΕΚ να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (27-17, 35-19, 39-21). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-27.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης. Οι Ίκαροι ήταν μια ταχύτητα πίσω από τους Αθηναίους, οι οποίοι κυριάρχησαν στο παρκέ (50-29, 65-42).

Σχόλιο από serresbasket: Δίχως δύο αρχισκόρερ, οι «κυανοκίτρινοι» έπρεπε να κάνουν την υπέρβαση για να σημειώσουν το διπλό. Με γεμάτο το «οπλοστάσιο» οι Ίκαροι θα κοντράριζαν γερά την ΑΕΚ. Πάμε γι' άλλα...