Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ, ΘΕΣΕΙΣ 1-6, 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πάλεψε μέχρι τέλους

Πανσερραϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 56-64

Δεν τα κατάφερε ο ελλιπής Πανσερραϊκός κόντρα στον ισχυρό Εθνικό γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα 12 πόντων (5-17). Στη δεύτερη περίοδο της συνάντησης τα «λιοντάρια» μάζεψαν τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες βρέθηκαν στο +14 (35-49), αλλά οι «κόκκινοι» δεν τα παράτησαν. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έκλεισαν τους διαδρόμους στα ατού του του Εθνικού και πλησίασαν σε απόστασης αναπνοής στα τελευταία λεπτά του αγώνα (53-55). Ένα καθοριστικό όμως τρίποντο από πλευράς Εθνικού και η ατυχία στέρησαν τη νίκη από τον Πανσερραϊκό.

Διαιτητές: Νέδογλου - Δημάδης

Δεκάλεπτα: 5-17, 27-32 (ημ.), 35-49, 56-64

Πανσερραϊκός (Σπυρίδης): Τεπεκιτζής 15 (5), Καβαργύρης 2, Τζουβάρας 10 (2), Ρίζος 2, Γεωργιανός 7 (1), Καβράκης 7, Σταμπουλής 3 (1), Καραμπέκης 2, Χορτομάρης 8 (2).

Από τον Εθνικό διακρίθηκαν οι: Τελούδης 20 (2) και Καραπαναγιώτης 12 π.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 20-0 (α.α.)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 56-64

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 55-78