Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη καρδιάς

Κομοτηνή - Ορφέας Ν. Σκοπού: 76-79

Σημαντική εκτός έδρας επιτυχία σημείωσε Ορφέας στην Κομοτηνή. Οι «ασπρόμαυροι» μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς λύγισαν την αντίσταση της αξιόμαχης τοπικής ομάδας παραμένοντας έτσι στο κόλπο της ανόδου.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (15-16). Ο Ορφέας έκανε εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο υπερτερώντας σε όλους τομείς με την υπέρ του διαφορά να αγγίζει και το +15. Η περίοδος έκλεισε 29-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν μειώνοντας στους 5 πόντους, ενώ η περίοδος έληξε 52-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι. Η Κομοτηνή πραγματοποίησε την ολική επαναφορά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 3 λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα.

Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο κατόρθωσε να βρει τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα κατακτώντας τη νίκη χάρη στις αποτελεσματικές άμυνες που έβγαλε στο τέλος και στις σωστές επιλογές στην επίθεση.

Να σημειωθεί ότι στο γήπεδο της Κομοτηνής βρέθηκαν 30 φίλαθλοι του Ορφέα.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Παργιαννόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 29-43 (ημ.), 52-59, 76-79

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος 11, Γεωργαντζάς 16 (3), Σολούγκας 8 (2), Σουτζόπουλος 8, Καδής 6, Κατσικάς 4, Ασημάκης 19 (2), Λαφτσής 7 (1), Ιακωβίδης, Βιτανόπουλος, Κούτρης.

Κομοτηνή – Ορφέας Ν. Σκοπού:    76-79

Αργοναύτης Καλαμαριάς – Μ. Αλέξανδρος:     83-73

Δόξα Πευκών – Ιωνίκος Ιωνίας:    69-77

Ελευθερούπολη – Τιτάνες Δράμας:  80-79 (73-73 κ.α.)

Κένταυρος – Απόλλων Καλαμαριάς: 0-20 α.α.

* Ο ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

** ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/4/2012): ΟΡΦΕΑΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ Ν. ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (20-0 α.α.)