Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η δόξα στους Ικάρους

Ίκαροι - Δόξα Λευκάδας: 81-70

Την ένατη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Ίκαροι, οι οποίοι επιβλήθηκαν της Λευκάδας στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Η σερραϊκή ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτερη από τους νησιώτες και εξασφάλισε δίκαια τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Αναφορικά με την εικόνα του σημερινού παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να μπουν στη θέση του οδηγού. Οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 12-6 (4:48), ενώ ο Πεχλιβάνης «πυροβολώντας» από την περιφέρεια αύξησε τη διαφορά στο +10 (18-8, 2:40).

Η Λευκάδα όμως δεν έδειξε διάθεση να παραδοθεί τόσο εύκολα και από τόσο νωρίς στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 20-16, ενώ η περίοδος έκλεισε με 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι παίζοντας καλό μπάσκετ απέκτησαν και πάλι απόσταση ασφαλείας από τους νησιώτες (31-21, 7:10). Ο Τότσιος με τρίποντο και φάουλ έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 15 πόντων (42-27, 1:48), ενώ η περίοδος έληξε 45-33.

Mέχρι τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι «κυανοκίτρινοι» ήταν άνετοι κι ωραίοι στο παρκέ. Η Λευκάδα όμως αντεπιτέθηκε και «ροκάνισε» σημαντικά τη διαφορά με πρωτεργάτες τους Κατωπόδη και Τσότσο (51-48, 5:28). Ευτυχώς σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο της συνάντησης ο Τότσιος φώναξε «παρών» και οι γηπεδούχοι πήραν βαθιά ανάσα (63-53).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να «κλέψουν» το ροζ φύλλο αγώνος. Ο Εκινέ βρήκε το δρόμο προς την αντίπαλη ρακέτα και το σκορ έγινε 73-68 (3:41). Οι Ίκαροι έδειξαν χαρακτήρα, έβγαλαν άμυνες και ο Θεοδωράκος με δύο καθοριστικά καλάθια «σφράγισε» τη νίκη των «κυανοκίτρινων» (79-68, 1:34).

Σχόλιο από serresbasket: Η τριπλέτα, Τότσιος - Συμεωνίδης - Πεχλιβάνης δούλεψε καλά, ενώ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού Βοϊβατόπουλος και Θεοδωράκος βοήθησαν την ομάδα. Ενοχλήσεις ένιωσε ο Μαργαρίτης και αυτός ήταν ο λόγος που ο πάουερ-φόργουορντ των Ικάρων κάθισε στον πάγκο στην επανάληψη.

Άξιο αναφοράς οι 27 ασίστ των γηπεδούχων.

Μόνο του στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται το σύνολο του Στάθη Καμαράκη ύστερα από την ήττα της ΑΕΚ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Πανταζής - Μήτσιου

Δεκάλεπτα: 22-16, 45-33 (ημ.), 63-53, 81-70

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 13 (3), Τότσιος 23 (3), Μούρτος 3, Καμπερίδης 5 (1τρ.-11 ασίστ), Συμεωνίδης 14, Μαργαρίτης 4, Βοϊβατόπουλος 10, Θεοδωράκος 9 (1), Γρίψιος, Τσανάκας, Ιωσηφίδης.

Λευκάδα (Βουρνάς): Ματενίδης 5 (1), Βουρνάς 2, Μάρουσιτς 10, Πέκοβιτς 8 (2), Τσότσος 16 (1), Εκινέ 6, Κατωπόδης 12 (2), Λυμπάρης 11 (1), Σκουφής.

Παγκράτι - ΑΕΚ: 78-67

Πανελευσινιακός - Αμύντας Δάφνης: 81-58

Απόλλων Πατρών - Ν. Κηφισιά: 81-76

Πέραμα - Λαύριο: 89-75