Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σαν πρωταπριλιάτικο αστείο

Α.Ο.Σ - ΜΕΝΤ: 52-56

Ματς βγαλμένο από σενάριο επιστημονικής φαντασίας ήταν αυτό ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τη ΜΕΝΤ. Το «τριφύλλλι» γνώρισε την ήττα από τις Θεσσαλονικιές, οι οποίες πήραν τους δυο πολύτιμους βαθμούς της νίκης με 3 (!) αθλήτριες στο παρκέ.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν καλό ξεκίνημα εξασφαλίζοντας προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (13-10). Στην επόμενη περίοδο η ΜΕΝΤ βασιζόμενη στον επιθετικό οίστρο της Ζεχίρη αντέστρεψε την εις βάρος της κατάσταση (25-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 27' απεβλήθη με 5 φάουλ η Ουζούνη από τον Α.Ο.Σ, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Θεσσαλονικιές έμειναν με 4 παίκτριες λόγω της αποβολής της Κοκκίνου. Να σημειωθεί ότι η ΜΕΝΤ ταξίδεψε στις Σέρρες με μόλις 5 παίκτριες στην αποστολή της. Ζεχίρη και Τόσκα έκαναν όμως τη ζημιά στις «πράσινες» και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 38-48.

Στην τέταρτη περίοδο της συνάντησης η ΜΕΝΤ έχασε με φάουλ την πρώτη σκορερ Ζεχίρη, ενώ εν συνεχεία κάθισαν στον πάγκο λόγω φάουλ Τζιαμπάζη και Χωλοπούλου. Ο Α.Ο.Σ μείωσε τη διαφορά στο καλάθι, αλλά παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα (5 εναντίον 3) το σύνολο του Νίκου Κηρύκου δεν κατόρθωσε να λυγίσει την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Χρήζει αναφοράς το γεγονός της επανεμφάνισης της Θάλειας Μαραγκού ύστερα από την εγκυμοσύνη της.

- Αρκετά και αδικαιολόγητα φάουλ κατελόγισαν εις βάρος των παικτριών του Α.Ο.Σ οι δύο διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης, οι οποίοι ενδεχομένως να επηρεάσθηκαν και από τα προβλήματα της ΜΕΝΤ.