Κυριακή 22 Απριλίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ποιο ντέρμπι;

Ορφέας Ν. Σκοπού - Πευκοχώρι: 86-59

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν ο σημερινός αγώνας ανάμεσα στον Ορφέα και το Πευκοχώρι. Οι «ασπρόμαυροι» δίδαξαν μπάσκετ στους αντιπάλους τους, οι οποίοι έζησαν έναν εφιάλτη στο γήπεδο του Νέου Σκοπού.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού η ομάδα του Παναγιώτη Σπανού από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έβαλε τα θεμέλια για μια εύκολη επικράτηση. Ο Ορφέας μπήκε φορτσάτος στο παρκέ και προηγήθηκε πολύ γρήγορα 12-2 (7:03,) με τους Γεωργαντζά - Ασημάκη να σκοράρουν διαρκώς.

Στον αντίποδα οι αθλητές του Πευκοχωρίου δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό κόντρα στους γηπεδούχους που ήταν κυρίαρχοι σε άμυνα κι επίθεση. Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν στο +16 (26-10, 1:25), ενώ η εναρκτήρια περίοδος έληξε με νταμπλ σκορ (28-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καδής ήταν φόβος και τρόμος για τους Χαλκιδικιώτες και η διαφορά «σκαρφάλωσε» στο +20 (39-19, 5:05). Το σύνολο του Βασίλη Πλατή ήταν τουλάχιστον μια ταχύτητα πίσω σε σύγκριση με τον Ορφέα και απόλυτα δίκαια η περίοδος έκλεισε με 46-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι σημείωσαν 9-0 σερί (53-24), με τον κόσμο να απολαμβάνει σκορ και θέαμα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 67-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ό, τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο διευρύνοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους (84-53, 2:40).

Σχόλιο από serresbasket: Φανταστική εμφάνιση έκανε ο Ορφέας φτάνοντας στον θρίαμβο απέναντι στο Πευκοχώρι, το οποίο ήρθε στο Νέο Σκοπό με στόχο το διπλό, αλλά έφυγε «με την ουρά στα σκέλια». Το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού «κλείδωσε» την τρίτη θέση.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Τσιαπλής

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 46-24 (ημ.), 67-42, 86-59

Ορφέας (Σπανός): Κούτρης 2, Παπαδόπουλος 4, Γεωργαντζάς 11 (2), Παπούδας 8, Σουτζόπουλος 15, Καδής 17 (2), Χατζηπέτρου 2, Ασημάκης 25 (2), Λαφτσής 2, Σουλούγκας, Ιακωβίδης.

Πευκοχώρι (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 12 (1), Βέτσος 2, Μουρίκης 2, Τσίκινας 2, Δεληγιάννης 5, Καρράς 5, Μπουϊντάς 4, Τριφτανίδης 18, Κοκούρας 2, Παντελέρης 3, Τζαντζίδης 4, Ανθόπουλος.

Τιτάνες Δράμας – Κομοτηνή:     60-67

Δόξα Πευκών – Αργοναύτης Καλαμαριάς:     77-52

Απόλλων Καλαμαριάς – Ελευθερούπολη:   75-76

Ιωνικός Ιωνίας – Κένταυρος Ν. Καλλικράτειας: 20-0 α.α.

Ορφέας Ν. Σκοπού – Πευκοχώρι:     86-59

Μ. Αλέξανδρος – Μαντουλίδης:   59-67