Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2012

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ο νόμος της έδρας

Ίκαροι - Λαύριο: 64-60

Το 2 στα 2 σημείωσαν οι Ίκαροι στο θεσμό του Κυπέλλου, αφού μετά τη Νίκη Βόλου υπερκέρασαν σήμερα το απόγευμα και το εμπόδιο του Λαυρίου στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων και το Σάββατο θα φιλοξενήσουν στις Σέρρες τον ΚΑΟΔ.

Όσο αφορά την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Αθηναίοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα (0-10, 5:43) εκμεταλλευόμενοι σε μεγάλο βαθμό την «αναιμική» παρουσία των γηπεδούχων στο παρκέ. Η είσοδος του Νικολούδη έδωσε πνοή στους «κυανοκίτρινους», οι οποίοι μείωσαν σε 8-11, ενώ η εναρκτήρια περίοδος έληξε 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 (16-28, 4:25). Οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη άκουσαν το καμπανάκι κινδύνου και ανασυντάχθηκαν πετυχαίνοντας 11-0 σερί (27-28, 1:08). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-31.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι εμφανίσθηκαν σαφώς βελτιωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Οι Ίκαροι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και σε σύντομο χρονικό διάστημα βρέθηκαν στη θέση του οδηγού (33-31, 8:36), εξασφαλίζοντας μάλιστα προβάδισμα 9 πόντων (49-40, 2:07). Το Λαύριο έδειχνε έτοιμο να καταρρεύσει με τον Λυμπερόπουλο να κρατά ζωντανό το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 49-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ίκαροι και Λαύριο παρά την κούραση  πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη-πρόκριση (57-55, 59-59). Ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ του Συμεωνίδη και δύο καθοριστικές βολές του Πεχλιβάνη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Σχόλιο από serresbasket: Τέλος καλό όλα καλά για τους «κυανοκίτρινους», οι οποίοι είχαν μεταπτώσεις στην απόδοσή τους, αλλά τα σκαμπανεβάσματα δικαιολογούνται αφού χέρια και πόδια είναι βαριά από την προετοιμασία.

150 ένθερμοι φίλαθλοι έδωσαν το «παρών» στη συνάντηση. Λίγος κόσμος...