Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2012

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ (Β' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άλλη κλάση...

Ίκαροι - ΚΑΟΔ: 66-81

Το ταξίδι των Ικάρων στο φετινό θεσμό του Κυπέλλου έλαβε τέλος σήμερα ύστερα από την εντός έδρας ήττα από τον ΚΑΟΔ. Οι γηπεδούχοι για περίπου 25 λεπτά ήταν μέσα στο παιχνίδι, αλλά οι Δραμινοί, ως ομάδα της Α1, διέθεταν περισσότερες λύσεις (4 Αμερικανούς και 1 Γάλλο) εξασφαλίζοντας εύκολα τελικά την πρόκριση.

Σχετικά με την έξελιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» του Γιώργου Καλαφατάκη ξεκίνησαν καλύτερα αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (5-10). Οι Ίκαροι όμως αντέδρασαν γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 11-11, ενώ η περίοδος έκλεισε με 20-21.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα αρχικά προσπέρασε στο σκορ (22-21, 8:46), αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική με τον ΚΑΟΔ να «τρέχει» 11-0 σερί (22-32, 5:15). Η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων «σκαρφάλωσε» και στο +14 (29-43). Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου (400 και πλέον φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο) οι «κυανοκίτρινοι» με πρωτεργάτη τον Κώστα Τότσιο μείωσαν σε 41-47 (6:30). Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Ζάρας, ο οποίος ως άλλος «Σάρας» συνέβαλε τα μέγιστα προκειμένου οι Δραμινοί να πατήσουν γκάζι για τα καλά στο παρκέ (43-62, 2:15). Η περίοδος έληξε 48-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Στάθη Καμαράκη επηρεασμένο και από την κούραση δεν κατόρθωσε να κάνει την ολική επαναφορά και ο ΚΑΟΔ κατέκτησε πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Άλλη κλάση ο ΚΑΟΔ. Οι Ίκαροι προσπάθησαν μέχρι ενός σημείου, αλλά οι Δραμινοί ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Οι «κυανοκίτρινοι» μέτρησαν τις δυνάμεις τους απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και το προπονητικό τιμ έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα.

- Το ματς παρακολούθησε από τον πάγκο φορώντας πολιτικά το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της σερραϊκής ομάδας, Μάρκο Μιλίσεβιτς.