ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - Α' ΟΜΙΛΟΣ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χαμόγελα για 2

Πανσερραϊκός και Α.Ο.Σ ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της αγωνιστικής. Το Σιδηρόκαστρο δεν τα κατάφερε στη Χρυσούπολη, ενώ η Ηράκλεια είχε ρεπό.

Πάνθηρες Καβάλας - Πανσερραϊκός: 61-89

«Γατάκια» ήταν για τα «λιοντάρια» οι Πάνθηρες. Ο Πανσερραϊκός διέλυσε τους γηπεδούχους κάνοντας πάρτι στον αγωνιστικό χώρο. Άξιο αναφοράς ότι η διαφορά έφτασε στο +39, όπως επίσης και το γεγονός της χρησιμοποίησης 4 παίδων από τον Παναγιώτη στην πεντάδα των «κόκκινων» για 16 σερί λεπτά. Καβαργύρης, Σιουσιουλούδης και Τσινόπουλος δεν αγωνίσθηκαν λόγω τραυματισμών.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μυλωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 30-55 (ημ.), 45-71, 61-89

Πανσερραϊκός (Σπανός): Ιακωβίδης 17 (3), Παπαδόπουλος Γ. 30 (1), Παπαδόπουλος Χ. 2, Γκουτζιάς 6, Τεπεκιτζής 3 (1), Κεραμιδάς 1, Δάφκος 8, Παυλίδης 4,  Ζίφκας 2, Γιαβρόπουλος 5, Σουτζόπουλος 9 (1), Χριστοφορίδης 2.

Α.Ο.Σ - Αστέρας Καβάλας: 61-58

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι «πράσινοι» εξασφάλισαν την πολύτιμη νίκη κόντρα στον μαχητικό Αστέρα. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν σε απόλυτη ισορροπία (30-30), αλλά στην επανάληψη και ιδιαίτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ανέβασε την απόδοσή του και κατόρθωσε να πάρει διαφορά 8 πόντων (2:40 πριν το φινάλε) με εύστοχα σουτ τριών πόντων. Οι Καβαλιώτες πρέσαραν, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν να τους ξεφύγει το παρθενικό ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Μυσιρλής - Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 30-30 (ημ.), 43-45, 61-58

Χρυσούπολη - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 70-44

Ως «μαγική» εικόνα μπορεί να χαρακτηρισθεί το τελικό σκορ στη αναμέτρηση του Σιδηροκάστρου με τη Χρυσούπολη. Η ομάδα του Κοσμά Ιωαννίδη μέχρι την τρίτη περίοδο κοντράριζε όσο μπορούσε τους Καβαλιώτες, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι διεύρυναν τη διαφορά.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Κολοκυθάς

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-26 (ημ.), 47-36, 70-44