Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν άντεξε...

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 41-51

Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη ο Α.Ο.Σ, ο οποίος έχασε στις Σέρρες από τους ισχυρούς Τιτάνες Δράμας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές στο παρκέ. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν 9-6 (2:10), αλλά η περίοδος έληξε 9-11 με την Κουτούση από πλευράς Τιτάνων να είναι ασταμάτητη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες μετέτρεψαν το 9-15 σε 19-17 (2:23) με τις Δεινοπούλου - Μπακιρτζίδου - Χωλοπούλου να απειλούν το αντίπαλο καλάθι. Δύο όμως λανθασμένες υποδείξεις των διαιτητών είχαν ως αποτέλεσμα να συμπληρώσει η Μαραγκού 4 φάουλ. Η περίοδος έκλεισε 20-22, με τη Λία Πελτέκη να αναλαμβάνει δράση μια και η Κουτούση είχε σιγήσει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πορτοκαλί» κυριάρχησαν στο παρκέ έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας εξασφαλίζοντας διαφορά 10 πόντων (27-37, 2:20). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 30-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ δεν κατάφερε να αντεπιτεθεί (32-47, 6:30).  Οι αθλήτριες του Νίκου Κηρύκου δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση σε αντίθεση με τις φιλοξενούμενες που διαχειρίσθηκαν σωστά το υπέρ τους πλεονέκτημα.

Συν τοις άλλοις, Μαραγκού και Μπακιρτζίδου έπαιζαν με 4 φάουλ για τις γηπεδούχες, ενώ δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης η ηγέτιδα του «τριφυλλιού» απεβλήθη από τον αγωνιστικό χώρο. Όλα τα παραπάνω διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην οριστική έκβαση του αποτελέσματος.

Σχόλιο από serresbasket: Δεν άντεξε στην επανάληψη ο Α.Ο.Σ. Η Τζιαμπάζη έσφιξε τα δόντια για να αγωνισθεί, ενώ η Μαραγκού δεν βρέθηκε σε καλή μέρα επηρεασμένη ίσως και από τα γρήγορα φάουλ.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Μυλωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 20-22 (ημ.), 30-43, 41-51

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 10 (1), Μαραγκού 3 (1), Καρατζά 6, Μπακιρτζίδου 9, Τζιαμπάζη 3 (1), Χωλοπούλου 10.

Τιτάνες (Γαϊτάνης): Κουτούση 16, Πελτέκη 11 (1), Γιαντσιώρη 4, Τόγα 2, Γεράκου 13 (3), Γαϊτάνη Ε. 5 (1), Γαϊτάνη Α.

Α.Ο.Σ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 41-51

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 84-54

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΚΑΒΑΛΑ: 86-49