Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από την κόλαση στον παράδεισο

Αρκαδικός - Ίκαροι: 81-83

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη σημείωσαν στο πρωτάθλημα οι Ίκαροι, οι οποίοι κατάφεραν να «αποδράσουν» από την Τρίπολη με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές τους. Οι «κυανοκίτρινοι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, εν τούτοις επιδεικνύοντας τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα στο τέλος κατόρθωσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι χάρη στην καλή τους άμυνα εξασφάλισαν διαφορά 6 πόντων (14-20).

Στην επόμενη περίοδο το σύνολο του Στάθη Καμαράκη «βραχυκύκλωσε» στο παρκέ, με τον Αρκαδικό να πετυχαίνει 19-0 σερί (33-20) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκιζογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν καλάθι μετά από 6 και πλέον λεπτά και το δεκάλεπτο έκλεισε 39-30.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +17 (54-37) προβάλλοντας ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης. Παρά την αρνητική διαμορφωθείσα κατάσταση οι «κυανοκίτρινοι» δεν τα παράτησαν μειώνοντας σε 58-50.

Στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου οι Πελοποννήσιοι προηγήθηκαν με 74-62 (5 λεπτά πριν τη λήξη του ματς). Οι Ίκαροι όμως φύλαγαν το καλύτερο για το τέλος. Οι Σερραίοι εξαπολύοντας επική αντεπίθεση στο πιο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης μετέτρεψαν το 78-73 σε 81-83 με δύο εύστοχες βολές του συγκλονιστικού Κώστα Τότσιου. Στα εναπομείναναντα 9 δευτερόλεπτα οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη έπαιξαν καλή άμυνα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να σουτάρουν τρίποντο υπό κακές προϋποθέσεις.

Σχόλιο από serresbasket: Απίστευτο «διπλό» για τους Ικάρους βάσει της εξέλιξης που είχε η συνάντηση. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν κατέθεσαν τα όπλα και τρέλαναν κόσμο στην Τρίπολη. Τότσιος - Πεχλιβάνης - Καπινιάρης ήταν οι πρωτεργάτες της νικηφόρας αντεπίθεσης.

Τέτοιες νίκες σε κάνουν ΟΜΑΔΑ. Μπράβο σε όλους.

Διαιτητές: Mαγκλογιάννης - Τεφτίκης - Μπούκας

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 39-30 (ημ.), 58-50, 81-83

Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 11 (1), Τσιότρας 7 (2), Μπουρής 3 (1), Πίνης 2, Τσουμπρίλο 15 (3), Γκιζογιάννης 23 (4), Γκόβας 11, Σιγκούνας 9, Πάνου.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 23 (4), Τότσιος 31 (2), Μιλίσεβιτς 2, Συμεωνίδης 13, Νικολούδης 3 (1),  Καπινιάρης 11 (1), Ιωσηφίδης,  Βοϊβατόπουλος, Γεωργιανός, Γρίψιος.

ΟΦΗ - Τρίκαλα: 56-59

Αγία Παρασκευή - Παγκράτι: 96-86

Φιλαθλητικός - Λαύριο: 89-65