Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με σπασμένα τα φρένα

Δόξα Λευκάδας - Ίκαροι: 69-71

Από το καλό στο καλύτερο βαδίζουν οι «κυανοκίτρινοι», οι οποίοι άλωσαν σήμερα τη Λευκάδα πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το ματς ανάμεσα στη Δόξα και τους Ικάρους ήταν «γκραν-γκινιολ» και για του λόγου το αληθές το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (22-22), ενώ η δεύτερη περίοδος έληξε με 38-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν την απόδοσή τους αποκτώντας πλεονέκτημα 9 πόντων (50-59).

Στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης η ομάδα του Στάθη Καμαράκη παρά την πίεση των γηπεδούχων διατηρούσε το υπέρ της προβάδισμα (54-61, 61-65, 65-69).

Οι τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού ήταν συγκλονιστικές. Οι νησιώτες αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν σε 69-69. 1 δευτερόλεπτο πριν την εκπνοή του αγώνα o Νικολούδης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο φόργουορντ των Ικάρων ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές διαμορφώνοντας το τελικό 69-71.

Σχόλιο από serresbasket: Ακόμη μια σημαντική εκτός έδρας επιτυχία για τους Ικάρους, ύστερα από το νικηφόρο πέρασμα στην Τρίπολη. Η γραμμή των ψηλών λειτούργησε εξαιρετικά στη Λευκάδα. Το σερραϊκό συγκρότημα έχει βρει τον ρυθμό του και το εντός έδρας ματς με τον Ερμή Λαγκάδα αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Οι φιλαθλοι πρέπει να προσέλθουν μαζικά στο γήπεδο το επόμενο Σάββατο.

Διαιτητές: Παφίλης - Δεσλής  - Πιτσίλκας

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-37 (ημ.), 50-59, 69-71

Δόξα (Βουρνάς):  Βαγενάς 2, Μανούσος 10, Ακτύπης  3 (1), Μάρτζος 23 (6), Μάτιτς 17 (3), Βουρνάς, Μουρατίδης, Μίρκοβιτς, Κουκουνιάς.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Γρίψιος 2, Τότσιος 17 (1), Μιλίσεβιτς 20, Συμεωνίδης 19, Νικολούδης 4, Ιωσηφίδης 1, Καπινιάρης 3.

Αρκαδικός - Παγκράτι: 87-85

ΟΦΗ - Λαύριο: 71-68

Κόροιβος Αμαλιάδας - Ηράκλειο: 83-70

Ερμής Λαγκαδά - Ν. Κηφισιά: 65-74