Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Φαντάσματα»...
Ορφέας Ν. Σκοπού - Μαντουλίδης: 54-71

Βαριά ήττα υπέστη απόψε ο Ορφέας στον Νέο Σκοπό από τον Μαντουλίδη. Οι «ασπρόμαυροι» φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων απογοητεύοντας τους φιλάθλους τους.

Στην εναρκτήρια περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (6-7, 5:07) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 15-14.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Ορφέας απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (21-16), αλλά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 23-23 (4:39). Το τελευταίο λεπτό της περιόδου ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους, με τον Μαντουλίδη να ξεφεύγει στο σκορ με 25-33.

Η επανάληψη ήταν «τραγωδία» για τους «ασπρόμαυρους». Το σύνολο του Φώτη Κοκολιού απλά υπήρχε στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό, τι ήθελαν σημειώνοντας 12-1 σερί. Το συγκρότημα του Νίκου Δημητρίου προηγήθηκε με 26-45 (6:30), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 35-53.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε η ροή της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε αρχή ούτε τέλος με τη διαφορά να «σκαρφαλώνει» στο +24 (47-71, 2:35) και τον Μαντουλίδη να κατακτά πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Πόνεσαν τα μάτια των φιλάθλων που έδωσαν το «παρών» στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού και προς τιμήν τους στήριξαν μέχρι τέλους την αγαπημένη τους ομάδα, η οποία πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση.

Οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν προσανατολισμό εντός των τεσσάρων γραμμών, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, έκαναν χαζά φάουλ κόντρα σε έναν αντίπαλο που έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ παίζοντας απλό, αλλά ουσιώδες και αποτελεσματικό μπάσκετ.

Ο Φώτης Κοκολιός καλείται να δουλέψει με τους καλαθοσφαιριστές του προκειμένου να αλλάξει η εικόνα του Ορφέα το συντομότερο δυνατό και να αποφευχθούν ακόμη πιο δυσάρεστες καταστάσεις στο μέλλον.

Διαιτητές: Ρούκας - Ντούρας

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 25-33 (ημ.), 35-53, 54-71

Ορφέας (Κοκολιός): Καρακώστας 2, Ντίκογλου 3, Τσανάκας 3 (1), Σουλούγκας 7 (1), Καδής 9 (1), Χατζηπέτρου 12, Κατσικάς 4, Εμμανουήλ 6, Γκουτζιομήτρος 8, Χατζής.

Μαντουλίδης (Δημητρίου): Τόζιος 10, Νικολάου 13 (1), Σιολόγκας 14, Χριστοδούλου 14 (1), Γκέλιος 6, Παπαρέγκας 2, Κουσιάντζας 2, Κουζελόγλου 6 (2), Αναστασάκης 4, Ανδρέαδης, Ζαΐμη, Θωμαΐδης.

Ν. Μαρμαράς 6

* Νέος Μαρμαράς, Πευκοχώρι, Μακάμπη, Μαντουλίδης, Κομοτηνή, Αγία Βαρβάρα Καβάλας, Ελευθερούπολη έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.

- Επόμενη Αγωνιστική (9/12/2012): ΧΑΝΘ - Ορφέας Ν. Σκοπού (Στις 2/12 ο Ορφέας έχει ρεπό).