Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη
Ορφέας Ν. Σκοπού -  Μακάμπη: 69-57

Ανεβάζοντας «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας έφτασε δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μακάμπη.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα του αποψινού παιχνιδιού γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι ήταν πάντα κοντά στο σκορ (17-14 έκλεισε η εναρκτήρια περίοδος), με τον Χατζηπέτρου από πλευράς «ασπρόμαυρων» να είναι αστάματητος στην επίθεση έχοντας βοήθειες και από τον νεαρό Γκουτζιομήτρο.

Οι Θεσσαλονικείς παρέμεναν ζωντανοί στο ματς χάρη κυρίως στα απερίσκεπτα λάθη που έκανε ο Ορφέας και η δεύτερη περίοδος έληξε 35-32.

Στην επανάληψη οι αθλητές του Κοκολιού έδειξαν μεγαλύτερη σοβαρότητα και ωριμότητα στο παρκέ κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς. Οι «ασπρόμαυροι» ρόλαραν καλύτερα και πέτυχαν 10-0 σερί μετατρέποντας το 39-36 σε 49-36 (2:00), με τη Μακάμπη να μη μπορεί να διασπάσει την άμυνα ζώνης των αντιπάλων. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-40.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (57-40, 7:56). Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για την ολική επαναφορά μειώνοντας σε 62-55 (2:47). Ο Ορφέας όμως δεν είχε καμία διάθεση να δωρίσει την πολύτιμη νίκη στο συγκρότημα του Σάββα Ντολόπουλου ζευγαρώνοντας τις επιτυχίες του στη φετινή διοργάνωση.

Σχόλιο από serresbasket: Τον παλιό καλό Χατζηπέτρου θύμισε σήμερα με την εμφάνισή του ο αθλητής του Ορφέα.

Πανάξια η επικράτηση των «ασπρόμαυρων».

Ο παλιός καλαθοσφαιριστής των Ικάρων και νυν της Μακάμπη, Γιώργος Κοντός  τα είπε με παλιούς του συμπαίκτες (Παπούδας, Κούτρης, Πεχλιβάνης) στο γήπεδο του Νέου Σκοπού.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης - Παπανικολάου

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-32 (ημ.), 51-40, 69-57

Ορφέας (Κοκολιός): Τσανάκας 3 (1), Σουλούγκας 9 (1), Γκουτζιομήτρος 15 (1), Χατζηπέτρου 21, Καδής 11, Εμμανουήλ 10, Ντίκογλου, Τεβετζίδης.

Μακάμπη (Ντολόπουλος): Δήμου 6 (2), Παπαχρήστου 6, Αρούχ 17 (1), Βουτσακόπουλος 2, Κοντός 11 (3), Μάρτζος 7, Κατεμλιάδης 8.

Νέος Μαρμαράς 4

* Μακαμπή, Πευκοχώρι, Κομοτηνή, Νέος Μαρμαράς και Αγία Βαρβάρα Καβάλας έχουν κάνει το ρεπό τους στον πρώτο γύρο.

- Επόμενη Αγωνιστική (18/11/2012): Κομοτηνή - Ορφέας Ν. Σκοπού