Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κατάθεση ψυχής

Ίκαροι - Νέα Κηφισιά: 76-74

Ίκαροι - Ίκαροι - Μαχητές - Νικητές. Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν αυτό ανάμεσα στους «κυανοκίτρινους» και το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Η εξέλιξη του ματς ήταν άκρως συναρπαστική, με τους αθλητές του Στάθη Καμαράκη να καταθέτουν την ψυχή τους στο παρκέ και να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί των Αθηναίων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενόυμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 6-9 (5:07). Τότσιος και Συμεωνίδης ανέλαβαν δράση στην επίθεση και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 18-11 (32''), ενώ η περίοδος έκλεισε με 18-14 με τρίποντο του Διαμαντόπουλου που ήταν «καυτός» από την περιφέρεια.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της επόμενης περιόδου δεν παίχτηκε μπάσκετ υψηλών αξιώσεων. Ο Τότσιος έκανε ό, τι καλύτερο μπορούσε, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πετροδημόπουλος απειλούσε αποκλειστικά το καλάθι των Ικάρων, αφού ο Καράμπουλας ήταν εξαφανισμένος, ενώ οι δύο οργανωτές της Κηφισιάς, Νικητάκης και Μοσχοβίτης ήταν μέτριοι. Το 21-17 (7:59) μετετράπη σε 21-25 (2:28), με το δεκάλεπτο να λήγει 28-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, φανερώνοντας πολλές από τις αρετές τους, με τον Μοσχοβίτη να ηγείται των προσπαθειών των «κόκκινων». Από πλευράς Ικάρων ο Συμεωνίδης έδινε μάχες για να κρατήσει όρθια την ομάδα του, έχοντας και τη συνδρομή κατά διαστήματα του Μιλίσεβιτς. Οι Αθηναίοι ξέφυγαν στο σκορ με 32-40, 38-47, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-56.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (43-58), αλλά οι παίκτες της σερραϊκής ομάδας δεν τα παράτησαν. Οι γηπεδούχοι έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου αντεπιτέθηκαν σημειώνοντας 9-0 σερί (52-58, 7:29). Οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και ο Τότσιος με τρίποντο διαμόρφωσε το 62-64 (2:04) βάζοντας «φωτιά» στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει υπέρ των φιλοξενουμενων όταν ο Σιούτης με σουτ έξω από τα 6.75 έδωσε «αέρα» 5 πόντων στην ομάδα του (62-67, 37''), αλλά οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Οι Σερραίοι πλησίασαν στους 3 (64-67), έβγαλαν καλή άμυνα και στη συνέχεια ο Νικολούδης ευστοχώντας στην πρώτη βολή (ύστερα από κερδισμένο φάουλ) πέτυχε το 65-67. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να πάρουν καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ, ο Τότσιος αστόχησε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον συγκλονιστικό Συμεωνίδη, ο οποίος μαρκαρίσθηκε αντικανονικά. Ο σέντερ των «κυανοκίτρινων» έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (67-67) επιδεικνύοντας τεράστια ψυχραιμία από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Στα εναπομείναντα δυόμισι δευτερόλεπτα η Κηφισιά δεν κατάφερε να σκοράρει και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο η αγωνία «χτύπησε» κόκκινο (71-69, 73-73). Τρία δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης το γήπεδο «σείσθηκε» για τα καλά ύστερα από το «φαρμακερό» τρίποντο του Διονύση Καπινιάρη (76-73). Στην εξέλιξη της συνάντησης ο Μιλίσεβιτς έκανε φάουλ στον Νικητάκη. Ο έμπειρος παίκτης της Κηφισιάς είχε 1/2 ως απολογισμό και οι Ίκαροι πανηγύρισαν την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Φοβερό ματς. Οι «κυανοκίτρινοι» παρά τις απουσίες τα έδωσαν όλα στο παρκέ μέχρι και το 45' σκορπώντας τον ενθουσιασμό στους φιλάθλους τους. Μπράβο...

- 200.000 Νομός...250 άτομα στο γήπεδο. Είμαστε για λύπηση. Τελεία και Παύλα.

Διαιτητές: Γκούμας - Πουρσανίδης - Δεληγιαννίδης

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-32 (ημ.), 43-56, 67-67 (κ.α.), 76-74

Ίκαροι (Καμαράκης): Καπινιάρης 7 (2), Τότσιος 19 (3), Τράκας 2, Μιλίσεβιτς 12, Συμεωνίδης 28 (10/13 βολές, 9/11 διπ., 8 ριμπ., 5 ασίστ.), Νικολούδης 8 (1), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 6 (1), Μοσχοβίτης 13, Διαμαντόπουλος 16 (4), Καράμπουλας 6, Σιούτης 3 (1), Σακελλαρίου 3 (1), Πετροδημόπουλος 21, Τζιάλας 6, Μενουδάκος.

Παγκράτι - Ερμής Λαγκαδά: 76-54

Τρίκαλα - Κόροιβος Αμαλιάδας:  90-81

Ίκαροι Σερρών - Ν. Κηφισιά: 76-74 (67-67κ.α.)

Ηράκλειο - ΟΦΗ 97-94: (86-86κ.α.)

Λαύριο - Δόξα Λευκάδας: 80-65

Φιλαθλητικός - Νίκη Βόλου: 92-67

Αγία Παρασκευή - Αρκαδικός: 84-77