Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παραμένει ζωντανός

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αγία Βαρβάρα Καβάλας: 74-60

Σε ένα από τα πλέον καθοριστικά παιχνίδια της φετινής περιόδου ο Ορφέας κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο συντρίβοντας την Αγία Βαρβάρα και το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού παραμένει ζωντανό στον αγώνα που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ το πρώτο δεκάλεπτο ήταν φτωχό από άποψη παραγωγικότητας. Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν μπροστά με 6-2, αλλά στην εξέλιξη της συνάντησης ο Ορφέας «κόλλησε» στην επίθεση συνέπεια και του υπερβολικού άγχους των παικτών και η περίοδος έκλεισε με 11-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήταν «γκραν-γκινιόλ» (18-17, 24-24) και η περίοδος έληξε με 33-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα. Οι αθλητές του Φώτη Κοκολιού έβγαλαν περισσότερη ενεργεια στο παρκέ υπερτερώντας σε άμυνα κι επίθεση έναντι των αντιπάλων τους. Ο Ορφέας πέτυχε 8-0 σερί εξασφαλίζοντας διαφορά 10 ποντων (41-31, 7:28), με τους Καβαλιώτες να τα' χουν χαμένα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 60-43 (8:15) φορτσάροντας εκ νέου εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 67-58 (2:20) και 69-60, αλλά ο Κατσικάς με «φαρμακερό» τρίποντο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (72-60, 1:10).

Σχόλιο από serresbasket:  Εφόσον συνεχίσουν να «μασάνε» σίδερα οι καλαθοσφαιριστές του Ορφέα, τότε η ομάδα θα σωθεί.

Ενθαρρυντική η αποψινή εμφάνιση του Τεβετζίδη.

Διαιτητές: Κατωτικίδης - Παπανικολάου

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 33-31 (ημ.), 54-43, 74-60

Ορφέας (Κοκολιός): Σουλούγκας 12 (2), Ντίκογλου 4, Τσανάκας 9 (2), Γκουτζιομήτρος 6 (1), Καδής 20 (2), Χατζηπέτρου 5, Κατσικάς 7 (1), Τεβετζίδης 7, Τερζής 4, Καρακώστας.

Αγία Βαρβάρα (Παπαδόπουλος): Παπαζώτος 6, Σκοπίδης 4, Μπαναβάκης 1, Αθανασιάδης 14 (2), Κουμλέλης 15 (1), Χαριζάνης 8, Κάτσικας 7, Καρατσομπάνης 2, Χρυσαφούδης 3, Φασουλάς, Χατζηανδρέου, Μητρούλης.

ΧΑΝΘ – Ν. Μαρμαράς:   105-52

Ορφέας Ν. Σκοπού – Αγ. Βαρβάρα:   74-61

Μαντουλίδης – Πευκοχώρι:   68-59