Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπεσε μαχόμενος

Ελευθερούπολη - Ορφέας Ν. Σκοπού: 74-66

Ανταγωνιστικός παρουσιάσθηκε στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ελευθερούπολη ο Ορφέας.

Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού πείσμωσαν ύστερα από τη βαριά ήττα από το Πευκοχώρι και απόψε θέλησαν και πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό να δείξουν ότι διαθέτουν αρετές και ικανότητες.

Οι «ασπρόμαυροι» εμφανίσθηκαν σοβαροί και αποτελεσματικοί στο πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα ενός πόντου (15-16).

Στη δεύτερη περίοδο ο αγώνας συνέχισε να είναι αμφίρροπος και οι δυο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, εξασφαλίζοντας προβάδισμα 16 πόντων (63-47) με εύστοχα σουτ από μέση και κοντινή απόσταση.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ορφέας επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά μειώνοντας στους 7-8 πόντους, αλλά οι Καβαλιώτες διαχειρίσθηκαν σωστά την υπέρ τους διαμορφωθείσα κατάσταση φτάνοντας τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τζιβελεκίδου - Μοσχοτόγλου

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 39-35 (ημ.), 63-47, 74-66

ΓΣ Ελευθερούπολης (Καγιάογλου): Μουλάκης 13 (1), Υφαντόπουλος, Κακλαμάνος 4 (1), Δανίκας 4, Κ. Δενδρινός 9, Κουτσογιάννης 20, Κηπουρός 16, Καλλινικίδης 4, Α. Δενδρινός 4, Αδαμόπουλος, Σκαρλάτος.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Κοκολιός): Ντίκογλου 5, Σουλούγκας 4, Τσανάκας 11 (2), Καδής 14 (1), Χατζηπέτρου 10, Κατσικάς, Γκουτζιομήτρος 16 (1), Τεβετζίδης 4, Καρακώστας 2.

Αγία Βαρβάρα Καβάλας – Αναγέννηση Φλόγας:   86-75

Πευκοχώρι – ΧΑΝΘ:    60-59

Ελευθερούπολη – Ορφέας Ν. Σκοπού:    74-66

Μακεδονικός – Μαντουλίδης:    62-61