Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα με το «έτσι θέλω»

Τιτάνες Δράμας - Α.Ο.Σ: 50-46

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκανε ο Α.Ο.Σ στο ντέρμπι με τους Τιτάνες, εν τέλει η ομάδα του Νίκου Κηρύκου δεν κατάφερε να φύγει από τη Δράμα με το ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα της σπουδαίας αναμέτρησης το «τριφύλλι» αιφνιδίασε τις γηπεδούχες μπαίνοντας με ξεκάθαρο πλάνο στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 9-16.

Στην επόμενη περίοδο οι «πράσινες» διατηρούσαν σταθερά το υπέρ τους προβάδισμα και η περίοδος έληξε 22-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίες ήλεγχαν το ρυθμό της συνάντησης με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 5-8 πόντων. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-39. Να σημειωθεί ότι στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου δεν δόθηκαν καθαρά αμυντικά φάουλ που έκαναν οι αθλήτριες των Τιτάνων σε παίκτριες του Α.Ο.Σ, σε φάση με κλέψιμο, λέι-απ και επιθετικό ριμπάουντ. Ίσως επειδή βασικές καλαθοσφαιρίστριες της Δράμας είχαν 4 φάουλ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα και συγκεκριμένα στο 39' το «τριφύλλι» είχε πλεονέκτημα ενός καλαθιού. Οι διαιτητές όμως έπαιξαν έδρα, με τους Τιτάνες να εκτελούν 8 βολές στην τελευταία περίοδο και τον Α.Ο.Σ καμία.

Έτσι ήρθε η άδικη ήττα για τις «πράσινες».

Μετά τη λήξη του ντέρμπι ο Νίκος Κηρύκος έκανε τις εξής δηλώσεις

«Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου σήμερα. Τα κορίτσια πάλεψαν. Δεν μου αρέσει να μιλάω για τους διαιτητές. Είμαι εκνευρισμένος όμως με αυτούς που ανέχονται τόσα χρόνια τέτοιες καταστάσεις στο ελληνικό μπάσκετ. Μια ομάδα δεν είναι δυνατό να έχει προστασία και να χρειάζεται σπρώξιμο για να κερδίσει. Είναι κρίμα. Εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας».

Διαιτητές: Παπαδόπουλος - Γκέκας

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 22-28 (ημ.), 34-39, 50-46

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 6, Καρατζά 6, Μπακιρτζίδου 8, Τζιαμπάζη 10 (2), Μαραγκού 16 (2), Χωλοπούλου, Παπανικολάου.

Από τους Τιτάνες ξεχώρισε η Κουτούση (22 π.).

ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 36-73

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - Α.Ο.Σ: 50-46

ΚΑΒΑΛΑ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 50-96

ΡΕΠΟ: ΠΥΛΑΙΑ