Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Aπροσπέλαστο εμπόδιο

Τρίκαλα - Ίκαροι: 89-78

Δεν μπήκε καλά ο καινούργιος χρόνος για τους Ικάρους, οι οποίοι ηττήθηκαν από τα ισχυρά Τρίκαλα εκτός έδρας.

Αναφορικά λοιπόν με την εικόνα του αγώνα, οι γηπεδούχοι επεδίωξαν από τις πρώτες κιόλας στιγμές της συνάντησης να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ αποκτώντας μικρό προβάδισμα (9-5, 14-9).

Στην αντίπερα όχθη το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη προσπαθούσε να μην χάσει την επαφή με το σκορ (18-16, 23-20) έχοντας ως στυλοβάτες τους Τότσιο και Συμεωνίδη. Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 26-20.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί βρέθηκαν στο +11 (33-22, 14'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πανικοβλήθηκαν μειώνοντας σε 37-32 (18'), ενώ η περίοδος έκλεισε με 42-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τα Τρίκαλα να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα και τους Σερραίους να παλεύουν για να κρατηθούν ζωντανοί. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 60-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς πλήγμα για τους «κυανοκίτρινους» αποτέλεσε η αποβολή του Συμεωνίδη. Ο σέντερ των Ικάρων αποχώρησε από τον αγώνα σε καίριο χρονικό σημείο δέχομενος 2 τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία - την πρώτη στο ξεκίνημα της περιόδου την δεύτερη αφού είχαν συμπληρωθεί τα 5 φάουλ - και οι γηπεδούχοι άδραξαν την ευκαιρία που τους παρουσιάσθηκε μετατρεποντας το 66-61 (34') σε 75-63 (36').

Ο συγκλονιστικός Κώστας Τότσιος έκανε ό, τι καλύτερο μπορούσε (83-78, 41 δεύτερα πριν το φινάλε), αλλά εν τέλει το σύνολο του Γιάννη Τζήμα έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Ριμπάουντ, βολές, λάθη στοίχισαν στους Ικάρους.

Διαιτητές: Θεονάς - Ταρενίδης - Καραβίτης

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-37 (ημ.), 60-54, 89-78

Τρίκαλα (Τζήμας):  Τριανταφύλλου 13 (3), Γκιουλέκας 12 (2), Κατσαρές 15 (2), Τσούτσος 4, Κακλαμάνος 15 (3), Χαρισμίδης 15, Φούντας 9 (1), Παπαχρήστος 6, Τσιλούλης, Ψύρρας, Αγγελακόπουλος.

Ίκαροι (Καμαράκης): Κούκας 6 (2), Καπινιάρης 9 (1), Τότσιος 32 (4), Μιλίσεβιτς 4, Συμεωνίδης 17 (1),Νικολούδης 5 (1), Βοϊβατόπουλος 5, Ιωσηφίδης.