Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πολύ σκληροί για να «πεθάνουν»...

Ίκαροι - Παγκράτι: 75-70

Σπουδαία εντός έδρας νίκη σημείωσαν οι Ίκαροι, οι οποίοι μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι υπέταξαν το μαχητικό Παγκράτι στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η έκτη επιτυχία για τους «κυανοκίτρινους» κόντρα στους Αθηναίους σε σύνολο 7 αναμετρήσεων και μάλιστα έκτη συνεχόμενη.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης, στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περίοδου αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-5 (5:07), αλλά από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα το Παγκράτι ανέβασε την απόδοσή του κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο.

Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Δημήτρης Λιόγας «έπνιξε» τους Ικάρους, οι οποίοι «έσπασαν» τα καλάθια έξω από τα 6.75 κάνοντας κατάχρηση του περιφερειακού σουτ. Αντίδραση δεν υπήρξε από τον σερραϊκό πάγκο για τη σωστή διάσπαση της αντίπαλης άμυνας και οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν διαφορά 13 πόντων (9-22, 1:51), με τους Φωτίου-Κουτρούλια να σκοράρουν. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 11-24.

Στην επόμενη περίοδο η αφύπνιση του Συμεωνίδη σε συνδυασμό με τη χρησιμοποίηση του Μιλίσεβιτς και τη σταθερή αξία του Τότσιου στην επίθεση συνέβαλαν τα μεγιστά στην αντεπίθεση των Σερραίων, οι οποίοι πέτυχαν 11-0 σερί μετατρέποντας το 14-28 σε 25-28 (4:49), ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 30-30 (2:58) αξιοποιώντας και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Σκλάβος.

Οι «ροσονέρι» όμως εν ριπή οφθαλμού βρέθηκαν στο +10 (32-42) εκμεταλευόμενοι και αυτοί από την πλευρά τους δύο τεχνικές ποινές που κατελογίσθηκαν εις βάρος των Ικάρων (μια στον Κουκά και μια στον πάγκο). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επιλογή του Ιωσηφίδη στην πεντάδα των «κυανοκίτρινων» απεδείχθη λανθασμένη μια και οι Αθηναίοι αντιλήφθηκαν πολύ γρήγορα την αδυναμία του παίκτη των γηπεδούχων στα εκτελεστικά καθήκοντα προσφέροντάς του την ευκαιρία να σουτάρει 3 φορές (ανεπιτυχώς) χωρίς μαρκάρισμα.

Ο Τότσιος πάλευε μόνος του και το Παγκράτι κρατούσε σταθερά το υπέρ του πλεονέκτημα (38-48, 43-55), με την περίοδο να λήγει 50-56.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου το παιχνίδι φαινόταν χαμένο για τους Ικάρους (58-64, 5:07). Οι Σερραίοι δεν είχαν προσανατολισμό στην επίθεση παίζοντας στατικό μπάσκετ. Το συγκρότημα όμως του Δημήτρη Λιόγα εντελώς ξαφνικά έπεσε σε «χειμερία νάρκη», με τους γηπεδούχους να δυναμώνουν την άμυνά τους μποκάροντας αποτελεσματικά τα ατού των «κοκκινόμαυρων».

Ο Τότσιος με τρίποντο 1:27 πριν το φινάλε έβαλε «φωτιά» στο κλειστο γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων δίνοντας μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του (66-64).

Άνθρωπος του αγώνα έμελε να είναι τελικά ο Γιώργος Κουκάς. Ο βραχύσωμος καλαθοσφαιριστής των Ικάρων ανέλαβε το ρόλο του «δήμιου». Ο γκαρντ των «κυανοκίτρινων» με καθοριστικό τρίποντο διαμόρφωσε το 71-68 (21''), ενώ ευστόχησε και σε 4 βολές στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα (σκόραρε 7 συνεχόμενους πόντους) «σφραγίζοντας» τη νίκη των Ικάρων κόντρα στο Παγκράτι που «αυτοκτόνησε».

Σχόλιο από serresbasket: Η νίκη μετράει και τίποτε άλλο από το σημερινό ματς. Οι 150 φίλαθλοι δεν χόρτασαν θέαμα.

Οι «κυανοκίτρινοι» δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν στο τέλος.

Ο Τότσιος φιγουράρει στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ της Α2 έχοντας πετύχει 280 πόντους...23.3 π. μέσο όρο.

Κάθε άλλο παρά ευχάριστο είναι ενώ ο αγώνας βρίσκεται σε εξελιξη να σημειώνεται «έκρηξη» στον πάγκο. Ασφαλώς οι σφυγμοί είναι υψηλοί, αλλά σε κάθε ομάδα υπάρχουν διακριτοί ρόλοι.

34-50 τα ριμπάουντ (13-31 στο πρώτο ημίχρονο).

Σε 16 από τις 59 προσπάθειες για σουτ τριών πόντων έχει ευστοχήσει ο Νικολούδης (27% ποσοστό).

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Πουρσανίδης - Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 34-42 (ημ.), 50-56, 75-70

Ίκαροι (Καμαράκης): Κουκάς 15 (3), Καπινιάρης 2, Τότσιος 24 (2), Μιλίσεβιτς 13, Συμεωνίδης 13, Νικολούδης 5 (1), Βοϊβατόπουλος 3, Ιωσηφίδης.

Παγκράτι (Λιόγας): Φωτίου 15 (1), Γεώργαρος 8, Κουτρούλιας 17 (2), Σκλάβος 5, Βράνιες 14 (2), Πάβλοβιτς 6, Βασιλόπουλος 5 (1), Δερμιτζάκης.

Ερμής Λαγκαδά - Αγία Παρασκευή: 76-78

Ν. Κηφισιά - Λαύριο: 65-53

Κόροιβος Αμαλιάδας - Φιλαθλητικός: 92-79

Ίκαροι Σερρών - Παγκράτι: 75-70