Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ψυχωμένη εμφάνιση

Ορφέας Ν. Σκοπού - Μακεδονικός: 71-68

Σημαντική εντός έδρας επιτυχία σημείωσε ο Ορφέας, ο οποίος υπερκέρασε το εμπόδιο του Μακεδονικού που προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας ψυχωμένα έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα παραμένοντας γερά στο «κόλπο» της παραμονής.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ξεκίνησε καλά (13-8, 4:36). Ο Μακεδονικός κατάφερε να ισοφαρίσει (15-15, 1:36), αλλά στο κλείσιμο της περιόδου οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» 7-0 σερί εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 7 πόντων (22-15).

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο μισό της περιόδου ο Ορφέας ήταν αποτελεσματικός σε άμυνα κι επίθεση διευρύνοντας δικαίως το προβάδισμά του (31-20, 5:34). Στο δεύτερο όμως μισό του δεκαλέπτου οι «ασπρόμαυροι» «βραχυκύκλωσαν» ανεξήγητα και οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο καλάθι (39-37).

Στην τρίτη περίοδο ο Μακεδονικός μετά από αρκετή ώρα προσπέρασε στο σκορ (41-43, 43-45). Ευτυχώς οι γηπεδούχοι έδειξαν τα αντανακλαστικά τους κάνοντας πολύ γρήγορα την ανατροπή αποκτώντας μάλιστα απόσταση ασφαλείας (54-45, 1:55) από τους αντιπάλους τους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 54-47.

Στην τέταρτη περίοδο Ορφέας και Μακεδονικός βάδισαν σε τεντωμένο σχοινί, με τους «ασπρόμαυρους» να προσπαθούν να «καθαρίσουν» το ματς (62-56, 5:32) και τους «πράσινους» να μην τα παρατάνε από την πλευρά τους (67-66, 12''). Τα πάντα κρίθηκαν στην ρώσικη ρουλέτα των βολών.

Ο Ορφέας ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος, αφού το τρίποντο που επιχείρησε ο Ματενίδης από το κέντρο του γηπέδου στη λήξη ήταν άστοχο.

Σχόλιο από serresbasket: Αγχωτικός αγώνας, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Οι εξτρά προπονήσεις βοήθησαν πολύ την ομάδα. Μπράβο σε όλα τα παιδιά. Ευχάριστο το γεγονός ότι η απόδοση του Τεβετζίδη παρουσιάζει άνοδο το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Γκουτζιομήτρος και Καδής αποχώρησαν από την αναμέτρηση με ενοχλήσεις.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου - Ελευθεριάδης

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 39-37 (ημ.), 54-47, 71-68

Ορφέας (Κοκολιός): Ντίκογλου 4, Τσανάκας 5 (1), Σουλούγκας 8 (1), Καδής 21 (4), Χατζηπέτρου 6, Κατσικάς 2, Τεβετζίδης 16, Γκουτζιομήτρος 9, Καρακώστας, Τερζής.

Μακεδονικός (Καραδήμος): Χρηστίδης 3, Βασιλειάδης 20, Ματενίδης 3, Θώμος 2, Γρηγορίου 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Τσιάτσος 14 (2), Χριστοδούλου 11 (2), Μποβασιάνος 6.

Μαρμαράς – Αγ. Βαρβάρα:   56-70

Αναγέννηση Φλόγας – Πευκοχώρι:    65-103

ΧΑΝΘ – Ελευθερούπολη:    98-65

Ορφέας Ν. Σκοπού – Μακεδονικός:    71-68