Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έτρεχε» με 100

Εντυπωσιακός ήταν ο Πανσερραϊκός στην αναμέτρηση με το Δοξάτο. Ήττα στην Καβάλα για το ελλιπές Ρούπελ.

Δοξάτο Δράμας - Πανσερραϊκός: 47-100

Πανσερραϊκός από άλλον πλανήτη σμπαράλιασε το Δοξάτο εξασφαλίζοντας πολύ εύκολα τους βαθμούς της νίκης. Τα λιοντάρια απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (12-20), ενώ η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 25-46.

Στην επανάληψη το επιθετικό κρεσέντο των «λιονταριών» συνεχίσθηκε στο παρκέ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 35-69. Η απόδοση της ομάδας του Παναγιώτη Σπανού κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα μέχρι και την τέταρτη περίοδο της συνάντησης με την τελική διαφορά να φτάνει σε αστρονομικά επίπεδα.

Στα αρνητικά του σημερινού παιχνιδιού ήταν ο τραυματισμός του Γκουτζιά. Ο αθλητης του Πανσερραϊκού υπέστη διάστρεμμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Διαιτητές:  Mπακάλης - Τζιβελεκίδου

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 25-46 (ημ.), 35-69, 47-100

Πανσερραϊκός (Σπανός): Ιακωβίδης 21 (4), Σιουσιουλούδης 11 (1), Χριστοφορίδης 8, Γκουτζιάς 6, Τεπεκιτζής 5 (1), Καβαργύρης 15, Σουτζόπουλος 13 (1), Γιαβρόπουλος 21 (1).

Ηρακλής Καβάλας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 65-63

Με πολλά προβλήματα ταξίδεψε στην Καβάλα το Σιδηρόκαστρο για το ματς με τον Ηρακλή. Ο Κοσμάς Ιωαννίδης είχε στη διάθεσή του 8 παίκτες, εκ των οποίων οι δύο ήταν από το παιδικό τμήμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν καταστροφικό για το Ρούπελ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ και στη διάρκεια του παιχνιδιού η διαφορά άγγιξε το +25 για τους Καβαλιώτες.

Παρόλα αυτά το σερραϊκό συγκρότημα βρήκε το σθένος να αντεπιτεθεί. Το Σιδηρόκαστρο βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία, ενώ στην επίθεση έγινε περισσότερο παραγωγικό. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να μειώσουν στο καλάθι, αλλά τελικά ο Ηρακλής πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Α.Ο.Σ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 20-0 α.α.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 65-63

ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 47-100

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 67-40

ΡΕΠΟ: ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ