Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έδειξε... «καρύδια» και ψυχή

Ορφέας Ν. Σκοπού - Τιτάνες Δράμας: 63-57

Την πλέον σημαντική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε απόψε ο Ορφέας, ο οποίος λύγισε τη σθεναρή αντίσταση των Τιτάνων στο μεγάλο ντέρμπι της παραμονής. Οι «ασπρόμαυροι» κατόρθωσαν να καλύψουν και την διαφορά της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου βγαίνοντας μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι Δραμινοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στην εναρκτήρια περίοδο, με τον Γουδούτση να κάνει τη ζημιά στο «ζωγραφιστό» (3-9, 4:58). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 9-13.

Στην επόμενη περίοδο οι Τιτάνες συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ κόντρα σε έναν προβληματικό Ορφέα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-23 (6:17) και 19-27 (2:40) παίζοντας συνετά σε άμυνα κι επίθεση.

Μέσα σ' όλα ο Φώτης Κοκολιός είδε τον Χατζηπέτρου να σωριάζεται στον αγωνιστικό χώρο σε φάση με τον Εξουζίδη, με τον σέντερ των «ασπρόμαυρων» να τραυματίζεται στο δεξί πόδι και να κάθεται στον πάγκο μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 21-28.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη ανατροπή έχοντας ως ηγέτη τον Αλέκο Καδή που ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα. Ο γκαρντ του Ορφέα σημείωσε 3 σερί τρίποντα δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα με 32-30 (6:50). Οι αθλητές του Φώτη Κοκολιού έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 41-38.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Τιτάνες αντεπιτέθηκαν πετυχαίνοντας 7-0 σερί (41-45, 7:40). Οι γηπεδούχοι όμως δεν πανικοβλήθηκαν και με τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου μπήκαν στη θέση του οδηγού «τρέχοντας» 13-1 σερί (54-46, 3:25). Οι Δράμινοι πίεσαν τον Ορφέα για να γλιτώσουν τουλάχιστον το goal - average, αλλά οι «ασπρόμαυροι» δεν τους έκαναν τη χάρη με τον Σάκη Ντίκογλου να βάζει «το κερασάκι στην τούρτα».

Σχόλιο από serresbasket: Έδειξε...«καρύδια» και ψυχή ο Ορφέας. Τίποτα όμως ακόμη δεν έχει τελειώσει. Χρειάζεται μεγάλη συγκέντρωση μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Σούπερ εμφάνιση από τον Καδή. Πολύ καλός ο Ντίκογλου, ο οποίος μάζεψε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ  μη διστάζοντας να βουτήξει ακόμα και στο παρκέ.

Να σημειωθεί ότι η αποψινή νίκη είναι αφιερωμένη από τους παίκτες του Ορφέα στον προπονητή τους, κ. Φώτη Κοκολιό, ο οποίος τους ανακοίνωσε ότι εντός ολίγων μηνών θα γίνει πατέρας! Άντε με το καλό...

Μπράβο στους φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο δημιουργώντας φανταστική ατμόσφαιρα, με χαρτάκια, τρομπέτες και κόρνες.
Πολλά συγχαρητήρια στην διοίκηση του Ορφέα, η οποία βράβευσε τον Κώστα Τότσιο, με τον Πρόεδρο της ομάδας, κ. Χρήστο Γκαβανόζη να απονέμει τιμητική πλακέτα στον καλαθοσφαιριστή των Ικάρων για το μοναδικό του επίτευγμα να ξεπεράσει τους 5000 πόντους στην ιστορία της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Η βράβευση έλαβε χώρα λίγα λεπτά πριν την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Κώστα Τότσιο να δείχνει συγκινημένος. Ο αθλητής των «κυανοκίτρινων» δεν γνώριζε τίποτα για τη βράβευση.

Διαιτητές: Τζιβελεκίδου - Τζιοπάνος

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 21-28 (ημ.), 41-38, 63-57

Ορφέας (Κοκολιός): Ντίκογλου 8, Τσανάκας 5 (1), Εμμανουήλ 2, Καδής 27 (3), Χατζηπέτρου 4, Κατσικάς 2, Γκουτζιομήτρος 7, Σουλούγκας 8, Τεβετζίδης.

Τιτάνες (Θεοδωρίδης): Θεοδωρίδης 9 (1), Μανιώτης 6, Στυλίδης 13 (2), Μελισσαρίδης 6, Μούκας 7 (1), Γουδούτσης 7, Εξουζίδης 9, Ελευθεριάδης, Τοσουνίδης, Χατζηνικολάου.

Νέος Μαρμαράς 15

* Mακάμπη, Ν. Μαρμαράς, Αγία Βαρβάρα Καβάλας, Κομοτηνή έχουν κάνει το ρεπό τους στον δεύτερο γύρο.

- Επόμενη Αγωνιστική (24/2/2013): Μακάμπη - Ορφέας Ν. Σκοπού.