Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κι όμως μπορούσε
Α.Ο.Σ - Παναθλητικός Συκεών: 59-69

Έκλεισε σήμερα η πρώτη φάση του πρωταθλήματος με τον Α.Ο.Σ να ηττάται από τον πρωτοπόρο Παναθλητικό Συκεών στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» δείχνοντας μεγάλη υπομονή σε άμυνα κι επίθεση κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά 8 πόντων (17-9, 1:13), με την περίοδο να λήγει τελικά με 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 25-16 (7:13), αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν σημειώνοντας 12-0 σερί (25-28, 4:40) εκμεταλευόμενες τα επιπόλαια λάθη των αθλητριών του Α.Ο.Σ. Η περίοδος έληξε 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Κηρύκου ξέφυγε στο σκορ με 45-37 (5:49). Ο Παναθλητικός ανασυντάχθηκε (46-47, 1:18) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς αρχικά πήγαινε πόντο - πόντο, αλλά στην εξέλιξη της συνάντησης το συγκρότημα του Σίμου Συρόπουλου με πρωταγωνίστριες τις Τσαμπούρη και Χαϊριστανίδου απέκτησε απόσταση ασφαλείας (55-67, 1:51) φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Κι όμως μπορούσε ο Α.Ο.Σ να κερδίσει τον ισχυρό Παναθλητικό, αλλά το «τριφύλλι» δεν άντεξε στο τέλος.

Διαιτητές: Εκιζόγλου - Καλέσης

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-33 (ημ.), 49-51, 59-69

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 6, Μαραγκού 14 (1), Καρατζά 13, Μπακιρτζίδου 15, Τζιαμπάζη 3 (1), Χωλοπούλου 8 (1).

Παναθλητικός (Συρόπουλος): Χαϊριστανίδου 20, Μιχαλιά 6, Αναστασιάδου 4, Ιγνατίου 12 (1), Τσαμπούρη 20 (5), Καστανάκη 2, Ταρπάγκου 5, Γράψα, Γιαρένη, Κωτούλα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 59-69

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 61-49