Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ανέστησαν τον «πεθαμένο»...

ΟΦΗ - Ίκαροι: 69-66

Δικό τους παιχνίδι απώλεσαν σήμερα οι Ίκαροι στο Βαρδινογιάννειο στο ματς με τον ΟΦΗ χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην κούρσα της ανόδου.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 6 πόντων (10-16) λίγο πριν τη λήξη της εναρκτήριας περιόδου. Οι Κρητικοί όμως πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (15-16) με το κλείσιμο του δεκαλέπτου.

Στην επόμενη περίοδο το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο εξασφαλίζοντας διαφορά 8 πόντων (28-36).

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου οι Σερραίοι προηγήθηκαν 30-41, με τον Νικολούδη να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους. Ο ΟΦΗ ήταν στο καναβάτσο, οι «κυανοκίτρινοι» έδειχναν ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτησης της νίκης, αλλά...η ροή του αγώνα άλλαξε εις βάρος των Ικάρων.

Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν σημειώνοντας 10-2 σερί και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 40-43.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού με την ψυχολογία υπέρ της έκανε την ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας άλλους 8 διαδοχικούς πόντους (48-43). Ο ΟΦΗ μάλιστα βρέθηκε στο +7 (53-46, 7 λεπτά πριν το φινάλε).

Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίσθηκαν και αντεπιτέθηκαν ισοφαρίζοντας σε 53-53 (4:20). Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον ΟΦΗ και τους Ικάρους να παλεύουν σκληρά (59-57, 63-61, 65-63). Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα το σκορ ήταν 67-66 με τους «κυανοκίτρινους» να ευστοχούν σε τρίποντο. Στην επόμενη φάση ο Ματαλόν με βολές διαμόρφωσε το 69-66. Στα εναπομείναντα 2 δευτερόλεπτα ο Τότσιος επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά δίχως επιτυχία.

Σχόλιο από serresbasket: Ιδανικοί «αυτόχειρες» απεδείχθησαν οι Ίκαροι στο Ηράκλειο.

44-25 τα ριμπάουντ.

Παράπονα από τους διαιτητές για τις υποδείξεις τους στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα απ' όταν ξέφυγαν στο σκορ με 11 πόντους έχουν οι Ίκαροι. Ο Στάθης Καμαράκης χρεώθηκε με τεχνική ποινή.

Νέο μεγάλο ρεκόρ σημείωσε ο Κώστας Τότσιος. Ο ηγέτης των Ικάρων έφτασε τους 5018 πόντους στην Α2, αποτελώντας τον πρώτο και μοναδικό καλαθοσφαιριστή στην ιστορία της κατηγορίας που κατόρθωσε να σπάσει το φράγμα των 5000 πόντων. Μπράβο!

Διαιτητές: Θεονάς - Μαγκλογιάννης - Σκούτας

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-36 (ημ.), 40-43, 69-66

ΟΦΗ (Τακιανός):  Τσερκιτσόγλου 5 (1), Πετράκης 9 (1), Ντοϊτσίνοφ 6, Καραδολάμης 17 (3), Σιώπης, Κιτσούλης 4, Μπαλάφας 10, Ματαλόν 18 (1).

Ίκαροι (Καμαράκης): Κουκάς 14 (4), Τότσιος 19 (3), Μιλίσεβιτς 6, Συμεωνίδης 4, Νικολούδης 15 (2), Ιωσηφίδης 1, Βοϊβατόπουλος 4, Καπινιάρης 3.

Αγία Παρασκευή - Τρίκαλα:     67-77

Λαύριο - Ηράκλειο:     78-55

Φιλαθλητικός - Παγκράτι:     87-68

Δόξα Λευκάδας - Ερμής Λαγκαδά:     73-67