Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπαιξαν με τη φωτιά

Ίκαροι - Αρκαδικός: 65-60

Δίχως να θέλξουν με την εμφάνισή τους οι Ίκαροι επικράτησαν του αξιόμαχου Αρκαδικού στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι επιχείρησαν από το πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ και το πέτυχαν σε σημαντικό βαθμό εξασφαλίζοντας διαφορά 7 πόντων (18-11).

Στην επόμενη περίοδο η απόδοση των «κυανοκίτρινων» σημείωσε αδικαιολόγητα κατακόρυφη πτώση, με αποτέλεσμα ο Αρκαδικός να προσπεράσει στο σκορ (23-24, 4:28) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-31.

Το θέαμα που περίμεναν να δουν οι φίλαθλοι των Ικάρων στην επανάληψη απεδείχθη ευσεβής πόθος, αφού οι Σερραίοι ήταν αγνώριστοι. Ευτυχώς, χάρη σε ένα μίνι ξέσπασμα στο τελευταίο ενάμιση λεπτό το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη βρέθηκε στο +7 (49-42) από τους αντιπάλους του.

Το ματς φαινομενικά έδειχνε να τελειώνει για τους «κυανοκίτρινους» όταν ο Νικολούδης πέτυχε το 58-48 (4:10). Τα φαινόμενα όμως απατούν και το γνωστό σύνδρομο έκανε εκ νέου την εμφάνισή του στους Ικάρους.

Οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη και οι φιλοξενούμενοι άδραξαν την ευκαιρία που τους παρουσιάσθηκε μειώνοντας στον πόντο με καλάθι του Τσιότρα (61-60, 1:17). Ο κόσμος καρδιοχτύπησε, αλλά πάλι καλά το τέλος ήταν ευχάριστο, αφού οι Πελοποννήσιοι αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων με το σκορ στο 63-60, ενώ στην εξέλιξη της συνάντησης ο Νικολούδης με βολές «σφράγισε» τη νίκη των Ικάρων.

Σχόλιο από serresbasket:  Έπαιξαν με τη φωτιά οι Ίκαροι. Δε βλεπόταν σήμερα η ομάδα. Η νίκη δεν μπορεί να σκεπάσει το κακό αγωνιστικό πρόσωπο των Ικάρων, οι οποίοι έκαναν αγγαρεία. Οι «κυανοκίτρινοι» κόντρα σε έναν αντίπαλο που είχε δευτεροκλάσατα γκαρντ απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνος μόνο και μόνο επειδή στους «τυφλούς βασιλεύει ο μονόφαθλμος».

- Αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ ο Μιλίσεβιτς. Ο ξένος καλαθοσφαιριστής των Ικάρων αισθάνθηκε έντονες ενοχλήσεις στην αριστερή γάμπα 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της συνάντησης. Κάποιος τον έχει ματιάσει...

Διαιτητές: Πανταζής - Νικολούλης - Θωμόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 30-31 (ημ.), 49-42, 65-60

Ίκαροι (Καμαράκης): Καπινιάρης 10, Τότσιος 14, Μιλίσεβιτς 11, Συμεωνίδης 17, Νικολούδης 8 (1), Βοϊβατόπουλος 5 (1), Κουκάς, Γεωργιανός, Ιωσηφίδης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 3, Τσιότρας 14, Πίνης 2, Τσουμπρίλο 15 (3), Γκιζόγιαννης 11, Γκόβας 6, Σιγκούνας 7, Πάνου 2, Μπουρής.

Λαύριο - Φιλαθλητικός: 62-75

Παγκράτι - Αγία Παρασκευή: 92-82 (75-75 κ.α.)

Τρίκαλα - ΟΦΗ: 83-68

Ίκαροι Σερρών - Αρκαδικός: 65-60