Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δίχως Καρύδ(ι)α...

Ίκαροι - Κόροιβος Αμαλιάδας: 63-65

Απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ίκαροι στην αναμέτρηση με τον Κόροιβο Αμαλιάδας, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τις Σέρρες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν «φουριόζοι» στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Νοέα να έχει κέφια στο παρκέ και το συγκρότημα του Βασίλη Νιπεργιάλη μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού (8-12, 12-19). Η περίοδος έληξε 16-21, με τους γηπεδούχους να δείχνουν «βραχυκλωμένοι» απόρροια της αποτελεσματικής άμυνας ζώνης των αντιπάλων.

Στη δεύτερη περίοδο οι Σερραίοι ανασυντάχθηκαν. Τότσιος - Συμεωνίδης-Νικολούδης συνέβαλαν τα μέγιστα στην επαναφορά της ομάδας τους, η οποία «έτρεξε» 8-0 σερί (24-21, 5:30), με τον Κόροιβο να μένει χωρίς καλάθι για 5 λεπτά.

Οι «κυανοκίτρινοι» θέλησαν να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο στο σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στους μαχητικούς Πελοποννησίους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 34-32.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι μπλόκαραν ξανά αδικαιολόγητα και ο Κόροιβος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη πετυχαίνοντας 14-0 σερί (36-46, 3:36) έχοντας ως «μαέστρο» στον αγωνιστικό χώρο τον Σάκη Καρύδα.

Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη επιχείρησε και κατόρθωσε έστω και με τολμηρές ενέργειες να μαζέψει τη διαφορά σε σύντομο χρονικό διάστημα (43-46, 1:39). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 43-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι φίλαθλοι περίμεναν την αντεπίθεση των «κυανοκίτρινων», αλλά...εις μάτην. Καρύδας και Νοέας σημείωσαν καθοριστικά τρίποντα δίνοντας προβάδισμα 9 πόντων στον Κόροιβο (49-58, 3:38).

Μάλιστα, ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 54-63 (1:17) γέρνοντας εν πολλοίς την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, αφού παρά την πίεση που άσκησαν οι Σερραίοι στο τέλος το ροζ φύλλο κατέληξε στον Κόροιβο.

Σχόλιο από serresbasket: Μηδέν από μηδέν...μηδέν. Ουδείς διακριθείς από τους Ικάρους. Το μυαλό  των περισσοτέρων μάλλον είναι στις καλοκαιρινές διακοπές.

Έδειξε την κλάση του ο Σερραίος Σάκης Καρύδας που αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο του συλλόγου της Αμαλιάδας και χειροκροτήθηκε δίκαια από φίλους και συγγενείς που βρέθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο έμπειρος γκαρντ έκανε αρκετές προπονήσεις με τους Ικάρους στο στάδιο της προετοιμασίας, αλλά τελικά υπέγραψε στον Κόροιβο, αφού το κασέ του θεωρήθηκε υψηλό για τις δυνατότητες των «κυανοκίτρινων».

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Σταματόπουλος - Τσιρτσιμάλης

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-32 (ημ.), 43-49, 63-65

Ίκαροι (Καμαράκης): Καπινιάρης 5, Συμεωνίδης 16, Τότσιος 16 (2), Νικολούδης 8 (2), Τράκας 4, Βοϊβατόπουλος 9 (1), Μιλίσεβιτς 2, Ιωσηφίδης 3 (1), Κουκάς, Γεωργιανός.

Κόροιβος (Νιπεργιάλης): Νοέας 18 (3), Κούρτης 7 (1), Καρύδας 22 (3), Τόμιτς 7 (1), Τσόσιτς 7 (1), Γκέρος 4, Χατζόπουλος, Μαγιντόμπε.

Ηράκλειο - Ν. Κηφισιά: 62-70

Αγία Παρασκευή - ΟΦΗ: 76-73

Παγκράτι - Δόξα Λευκάδας: 88-72

Τρίκαλα - Ερμής Λαγκαδά: 93-79