Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έσφιξε η θηλιά

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΧΑΝΘ: 74-88

Παρά το γεγονός ότι πάλεψε σκληρά ο Ορφέας δεν κατόρθωσε να λυγίσει την αντίσταση της ισχυρής ΧΑΝΘ, η οποία υποχρέωσε τους «ασπρόμαυρους» σε εντός έδρας ήττα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο παρκέ και προηγήθηκαν με 17-8 (2:05), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-13.

Στις αρχές της δέυτερης περιόδου η ΧΑΝΘ πλησίασε στον πόντο (19-18, 8:46), αλλά η σερραϊκή ομάδα κατάφερε να ανασάνει (26-20, 6:00). Οι Θεσσαλονικείς όμως δεν τα παράτησαν και με εκτελεστή τον Παπανικολάου που ήταν «καυτός» από την περιφέρεια με 4/4 τρίποντα ξέφυγαν στο σκορ με 28-34 (3:30). Ο Ορφέας ισοφάρισε σε 36-36 (2:00), με το δεκάλεπτο να λήγει 36-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Πέτρου Γκαϊτατζή παρά την υπερπροσπάθεια των «ασπρόμαυρων» διατηρούσε το υπέρ του προβάδισμα (41-47, 48-56) χάρη στα εύστοχα σουτ του Σουρβατζή έξω από τα 6.75 που διέλυσε την αντίπαλη άμυνα ζώνης. Η περίοδος έκλεισε με 55-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού επιχείρησε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις στην επίθεση ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (62-74, 67-81).

Ο Ανδρέας Γκουτζιομήτρος και ο επανεμφανισθείς μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Κώστας Γεωργαντζάς βοήθησαν στο «ψαλίδισμα» της διαφοράς (74-81, 1:08), αλλά το τρίποντο του Μελίδη από τη γωνία «κλείδωσε» το διπλό της ΧΑΝΘ.

Σχόλιο από serresbasket: Έσφιξε αρκετά η θηλιά στον λαιμό του Ορφέα ύστερα από την αποψινή ήττα σε συνδυασμό και με τη νίκη των Τιτάνων.

Οι «ασπρόμαυροι» μόχθησαν κόντρα στους αντιπάλους τους, αλλά αυτό δεν έφτανε από μόνο του.

«Ρεσιτάλ» διαιτησίας από τον κ. Παπαγερίδη. Ήμαρτον...

Ο Ορφέας πρέπει να κάνει το καλύτερο δυνατό φίνις στο πρωτάθλημα και να παίξει για την ιστορία του και τον κόσμο του.

Διαιτητές: Σαλικίδης - Παπαγερίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-39 (ημ.), 55-61, 74-88

Ορφέας (Κοκολιός): Τσανάκας 5 (1), Ντίκογλου 3, Γεωργαντζάς 15 (2), Σουλούγκας 7 (1), Καδής 8 (1), Κατσικάς 7 (1), Τεβετζίδης 11 (1), Γκουτζιομήτρος 18, Βιτανόπουλος, Τερζής.

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς 3, Τζημοράγκας 9 (1), Φωτιάδης 1, Σερέτης 13, Ζιάκας 1, Παπανικολάου 22 (4), Σουρβατζής 14 (4), Νεοφύτου 2, Σαχπατζίδης 8, Μελίδης 15 (2).

Νέος Μαρμαράς 20

* ΧΑΝΘ, Τιτάνες Δράμας, Απόλλων Καλαμαριάς και Αναγέννηση Φλόγας δεν έχουν κάνει το ρεπό τους στον δεύτερο γύρο.

- Επόμενη Αγωνιστική (31/3/2013): Αναγέννηση Φλόγας - Ορφέας Ν. Σκοπού.