ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΘΕΣΕΙΣ 1-4/3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φουλ για άνοδο
Πανσερραϊκός - Χρυσούπολη: 87-58

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Χρυσούπολη ο Πανσερραϊκός, ο οποίος έλαβε και χαρμόσυνα νέα από την Ξάνθη όπου η Ασπίδα κέρδισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, με το παιχνίδι της ανόδου να αποκτά μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ισορροπημένος (10-10, 4:10).  Τα «λιοντάρια» κατάφεραν στο τέλος της περιοδου να εξασφαλίσουν μικρό προβάδισμα (17-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παρκέ με τον Παπαδόπουλο να είναι ασταμάτητος στην επίθεση. Οι «κόκκινοι» ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (23-12, 30-18) και η περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Παναγιώτη Σπανού να βρίσκεται στο +11 (42-31) από τους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι, με τον Γιαβρόπουλο να «πυροβολεί» έξω από τη γραμμή των 6.75 (62-43).

Στην τέταρτη περίοδο το ματς έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η τελική διαφορά έφτασε σε δυσθεώρητα ύψη και οι παίκτες και ο προπονητής του Πανσερραϊκού κέρδισαν με το σπαθί τους το ζεστό χειροκρότημα των 50 φιλάθλων που έδωσαν το «παρών» στη συνάντηση.