ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πύρρειος νίκη
Α.Ο.Σ - Ολύμπια Λάρισας: 49-48

Την πρόκριση στο νήμα εξασφάλισε ο Α.Ο.Σ, ο οποίος κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Ολύμπιας Λάρισας σε μια αναμέτρηση «θρίλερ».

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου ήταν εξαιρετικό σε άμυνα κι επίθεση. Το «τριφύλλι» έχοντας ως πρωτεργάτριες στο σκοράρισμα τις Μαραγκού - Μπακιρτζίδου προηγήθηκε 15-2 (1:53), ενώ η περίοδος έκλεισε με 18-6.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες φάνηκε να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού (22-10), αλλά η Ολύμπια αντέδρασε σημειώνοντας 3-14 σερί (25-24) χάρη στις εύστοχες προσπάθειες της Κυριτσάκα και της Κουτσουνούρη, με τις «πράσινες» να γκρεμίζουν πολύ γρήγορα ό,τι με κόπο είχαν χτίσει στην εναρκτήρια περίοδο του ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά στο σκορ (34-37, 3:07). Ο επιθετικός οίστρος της Νίκης Χωλοπούλου έξω από τη γραμμή των 6.75 βοήθησε στο να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα ο Α.Ο.Σ και η περίοδος έληξε 42-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες θυσίασαν το θέαμα στο βωμό του αποτελέσματος. Το ροζ φύλλο αγώνος κρίθηκε στις λεπτομέρειες (43-44, 46-46, 47-46, 47-48). Δύο βολές της έμπειρης Θάλειας Μαραγκού έδωσαν τη νίκη - πρόκριση (49-48) στις «πράσινες», αφού στα εναπομείναντα 31 δευτερόλεπτα η Ολύμπια δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο καλάθι.

- 8.25 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου η Ντάνου (Ολύμπια Λάρισας) απεβλήθη με ντισκαλιφιέ.
- Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Φανή Καρατζά (Α.Ο.Σ) πάνω σε φάση τραυματίσθηκε (σκίσιμο στην εσωτερική πλευρά του αριστερού μάγουλου) και αποχώρησε από τον αγώνα.

Σχόλιο από serresbasket: Ελπιδοφόρο ήταν το ντεμπούτο της Νίκης Χωλοπούλου. Ο Α.Ο.Σ πρόσθεσε ένα καλό «μηχανάκι» στο δυναμικό του.

Πάντως η ομάδα θέλει ακόμη δουλειά μέχρι το ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Α2.

Την επόμενη Κυριακή το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Κυπέλλου.

Διαιτητές: Μαγκαφάς - Μπακάλης

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 25-24 (ημ.), 42-37, 49-48

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 14 (2), Μπακιρτζίδου 11, Τζιαμπάζη 6 (2), Χωλοπούλου Ν. 12 (3), Χωλοπούλου Μ. 6, Πρόικου, Τόγα, Καρατζά.

Ολύμπια Λάρισας (Αραπατσάνης): Κοψοκόλη 8, Λέκκα 1, Κυριτσάκα 24 (1), Σκαρπή 3 (1), Κουτσουνούρη 10, Ντάνου 2, Ντριστέλλα.