Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χωρίς ψυχή

Ίκαροι - Ψυχικό: 62-86

Έναν εφιάλτη έζησαν σήμερα οι Ίκαροι, οι οποίοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πραγματοποίησαν άσχημη εμφάνιση γνωρίζοντας βαριά εντός έδρας ήττα από το Ψυχικό. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πάθος, δεν έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ κόντρα σε έναν αντίπαλο που ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερος δείχοντας από πολύ νωρίς ότι θα διαδραματίσει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ, οι φιλοξενούμενοι ήταν φανταστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Αθηναίοι προηγήθηκαν 3-12 (7:30) με τον Πέτρουλα να «πυροβολεί» έξω από τη γραμμή των 6.75. Στην αντίπερα όχθη οι Ίκαροι έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στο Ψυχικό να εξασφαλίσει εύκολα διαφορά 15 πόντων (10-25, 3:30). Η περίοδος έκλεισε 17-30.

Παρά τις ελπίδες που διατηρούσαν οι φίλαθλοι για την ανάκαμψη των «κυανοκίτρινων» στο δεύτερο δεκάλεπτο αυτή δεν ήρθε ποτέ. Οι Σερραίοι ήταν αναποτελεσματικοί στην επιθεση, με τον Συμεωνίδη καλά μαρκαρισμένο. Το Ψυχικό παίζοντας δημιουργικό μπάσκετ βρέθηκε στο +21 (23-44, 2:57) και η περίοδος έληξε 28-51.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι διαχειρίσθηκαν σωστά την υπέρ τους διαμορφωθείσα κατάσταση ελέγχοντας το ρυθμό της αναμέτρησης (47-68 σκορ τρίτης περιόδου), με τους Ικάρους να «εγκλωβίζονται» σε ένα μοναδιάστατο τρόπο παιχνιδιού με συνεχόμενα άστοχα τρίποντα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Νίκος Οικονόμου επέλεξε κοντό σχήμα, αλλά ούτε αυτό λειτούργησε προς όφελος της ομάδας.

Σχόλιο από serresbasket: 400 φίλαθλοι έδωσαν το «παρών» στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, αλλά έφυγαν από το γήπεδο απογοητευμένοι εξαιτίας της παράδοσης άνευ όρων των Ικάρων.

Αυτό που πείραξε τον κόσμο δεν ήταν τόσο το τελικό σκορ (σημειωτέον η σημερινή εντός έδρας ήττα είναι η πιο βαριά για τους Ικάρους στη διοργάνωση της Α2), όσο αυτή η αποκαρδιωτική εικόνα των «κυανοκίτρινων», οι οποίοι κάθε άλλο παρά κατάθεση ψυχής έκαναν στο παρκέ.

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα τα παιδιά χρειάζονται τη στήριξη των Σερραίων που πρέπει να επιδείξουν μεγάλη υπομονή.

Ασφαλώς όμως οι καλαθοσφαιριστές του Νίκου Οικονόμου για να κερδίσουν αυτή την πίστωση χρόνου πρέπει από τη δική τους πλευρά να αποδείξουν ότι έχουν «καρύδια», ειδικά όταν παίζουν στο «σπίτι» τους.

- Ένα σκίσιμο στο αριστερό φρύδι αποκόμισε ο Τάσος Δήμας ύστερα από άσχημο φάουλ που του έκανε ο Πέτρουλας. Ο παίκτης του Ψυχικού απεβλήθη με ντισκαλιφιέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Συμεωνίδης - Φακίτσας

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 28-51 (ημ.), 47-68, 62-86

Ίκαροι (Οικονόμου): Μποχωρίδης 7 (1), Σταμπουλής 6 (1), Δήμας 15 (1), Γεωργιανός 4, Κουτίνας 16 (1), Συμεωνίδης 4, Σιώπης 2, Ναούμης 4, Κίντερ 4, Λυμπερόπουλος, Χορτομάρης.

Ψυχικό (Ρεμέντελας): Αχής Κ. 6 (1), Μοσχοβίτης 18 (2), Καπινιάρης 3 (1), Παπανικολάου 9 (1), Πέττας 19 (1), Σαμοθράκης 6 (1), Κολώκας 6, Παπάς 2, Πέτρουλας 13 (2), Φιλιππάκος 4, Αχής Π.

Ίκαροι Σερρών – Ψυχικό: 62-86

Αρκαδικός – Λαύριο: 63-73

Ερμής Λαγκαδά – Κόροιβος Αμαλιάδας: 64-68

Αγία Παρασκευή – Φιλαθλητικός: 86-77