Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα με παράπονα

Παναθλητικός Συκεών - Α.Ο.Σ: 60-44

Με το αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Σ. Το «τριφύλλι» ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον ισχυρό Παναθλητικό.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινες» κυριάρχησαν στο παρκέ υπερτερώντας σε άμυνα κι επίθεση των γηπεδούχων. Η σερραϊκή ομάδα κατάφερε να εξουδετερώσει πλήρως τα ατού του Παναθλητικού και προηγήθηκε με 14-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Σίμου Συρόπουλου αντεπιτέθηκε κατορθώνοντας να «ροκανίσει» σημαντικά την εις βάρος του διαφορά (33-36). Στην τελευταία περίοδο της συνάντησης ο Παναθλητικός έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία έκανε την ολική επαναφορά φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής του Α.Ο.Σ, Νίκος Κηρύκος με δηλώσεις που έκανε στο serresbasket τόνισε τα εξής:

«Θα ήθελα να συγχαρώ τις αθλήτριές μου για την προσπάθεια που έκαναν σήμερα. Δυστυχώς, άλλη διαιτησία είχαμε στο πρώτο μέρος και άλλη διαιτησία είδαμε στην επανάληψη. Δεν το λέω αυτό επειδή χάσαμε, αλλά τα σφυρίγματα ήταν πολύ διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο».

Διαιτητές: Σαρακενίδης - Χρυσάφης

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 14-30 (ημ.), 33-36, 60-44

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 6, Χωλοπούλου Ν. 11 (1), Χωλοπούλου Μ. 7 (1), Μπακιρτζίδου 8, Καρατζά 6, Τόγα 2, Μπόκα, Πρόικου, Τζιαμπάζη, Δεινοπούλου.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ:  60-44

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ:   44-53

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ:  48-51

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 59-54

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ:  71-40